Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - אורן ירושלים Pinus halepensis

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> אורן ירושלים Pinus halepensis

אורן ירושלים -Pinus halepensis


אורן ירושלים, צמחי בר נאכלים, ליקוטאורן ירושלים גדל בישראל באופן טבעי, בר, במספר מקומות בהרי הגליל ובהרי ירושלים התפוצה שלו בפועל רבה יותר שכן הוא משמש כעץ ייעור מאז ימי המנדט הבריטי ועד ימנו. כבן נאמן למשפחת האורניים (Pinaceae), העלים דמויי מחט, ירוקי עד, עמידים בטמפרטורות נמוכות. הגזע והעלים של האורן מכילים ביבי שרף, אלו משמשים את הצמח לצרכים שונים, ביניהם חסימה של פצעים מפני חיידקים (בגזע ובענפים) ולאחר שהעלים נושרים הם מעכבים נביטה של צמחים מתחרים. מערכת השורשים של האורן היא שטחית יחסית כיוון שבאדמות הקירטוניות עליהן הוא גדל המים נמצאים בשכבה העליונה, ועל כן לעיתים עצי האורן אינם יציבים יחסית לגובהם ונופלים בסערות החורף.

ההפריה של האורן היא באמצעות הרוח, ועל כן הוא מייצר כמויות גדולות מאוד של אבקה, במקום אחד מצאתי המלצה לאכול אותה. ואני מצטרפת אליה, כמובן בתנאי שהגעתם למקום המתאים בזמן המתאים. משך ההבשלה של האיצטרובל הוא ממושך ממאוד, 3-4 שנים. על אותו עץ אפשר למצוא תפרחות צעירות, איצטרובלים סגורים (מהפריחה של שנה שעברה) וכן אצטרובלים בשלבים שונים של ההבשלה בני שנתיים ושלוש שנים.

האיצטרובל הסגור, מהווה הגנה על הזרעים מפני אכילה, מעטים הם בעלי החיים שמסוגלים לפתוח את האיצטרובל בכוח השיניים לפני ההבשלה. במקרה של שריפה, שקוראת מדי פעם ביערות אורנים, נפתחים כל האיצטרובלים ומפזרים כמות גדולה של זרעים. זו גם הדרך שלנו אם אנחנו מאוד רעבים לפתוח ולאסוף את הזרעים של האורן – השלכת האיצטרובלים למדורה. הזרעונים של אורן ירושלים קטנים יותר מאשר אלו של אורן הצנובר אבל לא פחות טעימים.

אורן ירושלים כצמח בר מתקשה להגן על מקומו בחורש הים תיכוני בעיקר עקב פגיעה של בני אדם, אלו שיש להם הרבה גפרורים וגרזינים, קל לגדוע את האורן, קל לעקור, חגורה המנתקת את צינורות ההובלה הורגת את העץ, הוא עץ טוב לבנין כיוון שהוא יכול לפתח קורה ישרה ובנוסף הוא גדל באדמת רנדזינה לבנה, עניה במינרלים אבל נוחה לעיבוד. השרף שמצוי בגזע ובעלים עושה אותו רגיש לשריפות.
הפירות והאבקה של אורן ירושלים נאכלים. אולם הם אינם זמינים ויש להשקיע עמל רב באיסופם. רבים יותר השימושים בעץ ובשרף. בעבר השתמשו ואף נטעו למטרה זו עצי אורן, אני זוכרת חורשה בתורקיה שהיו שם חריצים אלכסוניים שהובילו לכד חימר שאסף את השרף, עם השנים מצאו תחליפים לשרף והייצור העולמי של שרף אורנים טבעי, הולך ופוחת.

השרף משמש למסטיקים ללעיסה ולטיוב של יין (Retsina). ההמלצות להכנת יין בחביות מעץ נובעות מהתשוקה לשלב את הארומה של השרף בריח היין. ידועים מספר יינות יווניים, שם מכניסים גוש של שרף ליין הלבן, לתקופה מוגבלת, היין מקבל תכונות ריח וטעם של השרף וגוון זהוב. ואם הצגתי כאן מתכונים רבים קלים להכנה הרי שהכנת יין היא מלאכה מורכבת ועדינה שלא אפרט אותה, אני מציעה למי שאמון על הכנת יין לשלב בתהליך כמה גושי שרף (ואחר כך להוציא אותם) ואני החלטתי להוסיף קצת עניין לבקבוק יין ריזלינג שהתגלגל אלי. היה מעניין. אומנם הביטוי יין שרף משמש אותנו לאלכוהול נקי שמופק מענבים, אבל אחרי כוסית אחת, זה כבר לא משנה.

יין שרף חם
חומרים:
בקבוק יין (ריזלינג, חצי יבש)
מקל קינמון (רשות)
גוש שרף אורנים
הכנה: מחממים את היין על אש נמוכה, שלא ירתח ויבעבע כדי שהאלכוהול לא יתנדף. מתבלים בגוש שרף, ובמקל קינמון. שמעתי שיש המוסיפים נענע. כשהניחוח מתפשט בחדר, מכבים את האש, מוזגים ונהנים.
 
כתבה צילמה הכינה ולגמה: דר. רחלי עינב
 
עונות לאיסוף ולהכנה: כל השנה.
רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email