Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - סיפן התבואה Gladiolus italicus

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> סיפן התבואה Gladiolus italicus


Gladiolus italicus סיפן התבואה

סיפן התבואה Gladiolus italicusהסיפן הוא קרוב משפחה של האירוס ונמנה על משפחת האירוסיים (Iridaceae), כמוהם הוא בעל פקעת ופרח לא נכון, שהסימטריה שלו היא דו צדדית ולא רדיאלית. הסיפנים הם בעלי פרחים מרשימים וגדולים. בשנות ילדותי המוקדמות היה הסיפן צמח הנוי הנפוץ ביותר בישראל. כל אורח שכיבד את עצמו היה מביא זר של "גלדיולות" למארחת. ללידת ביתי הבכורה קיבלתי גם אני זר גלדיולות מחברתי הטובה פרידה, אבל הוא לווה בהתנצלות, חינם של הסיפנים ירד והיא לא מצאה פרח אחר.

השם סיפן, ניתן לסוג כיוון שהעלים מזכירים בצורתם חרב (סייף) שם המין מתאר את בית הגידול, בעבר הוא היה "עשב רע" של שדות תבואה, כיום הוא נמצא בעיקר בבתות, כמעט בכל הארץ. הסוג סיפן מכיל מעל ל-200 מינים והוא במקורו מאפריקה, המין שלנו הוא ים תיכוני כפי שמעיד עליו שמו: גלדיאולה איטלקית. באפריקה יש מינים מדבריים של סיפנים ומינים רבים גדלים בדרום אפריקה.
סיפן התבואה מרשים מאוד בגודל הפרחים בנופים שלנו, ייתכן שהסיבה היא "סחף גנטי" תכונות שהוא נושא איתו מארצות מוצאו הטרופיות וייתכן שהסיבה היא ההתייחסות למאביקים שלו, דבורים גדולות וחיפושיות, אלו ואלו מתרשמות מכתמי צבע גדולים. סיפן התבואה הוא צמח מוגן ועל כן לא אמליץ לאיש לקטוף אותו בבר ולעבור על החוק. לגינה הפרטית שלי חדרו מספר צמחים מהשדה שמאחורי הבית, מדי שנה אני מודה על כך לציפורים שמבקרות בגינה שלי.

אצל מינים אחרים של סייפנים מצאתי עדויות שהפקעת נאכלת, מבושלות או כדיסה או כמרק וכן מצאתי שהאבקנים משמשים כתחליף לזעפרן שנמכר על ידי אנשים לא הגונים, אלו צובעים אותם בצבעי מאכל ומוסיפים תמציות ריח. הפרחים של סיפן התבואה נאכלים בסלט או מבושלים. כחטיף בשדה, אפשר למצוץ את הפרחים להנות מטעם הצוף, בעיקר בבוקר. ניסיתי ואכלתי את הפרחים, לא ממליצה לסלט חי, בפרחים יש חריפות מסויימת למרות שבסיס הפרח יותר מתוק. לא טעים במיוחד ובוודאי שאינו עומד בתחרות עם היופי של הפרחים, אולי פרחים מוקפצים בשמן, יצא יותר טעים. אם תאבדו רעבים בשדה וזה הצמח היחיד שיהיה אל תהססו לאכול ממנו, אני עדיין מרגישה טוב, גם בספרות לא מצאתי עדויות על רעילות. ההעדפה שלי היא להנות מיופים, גם במטבח ועל כן ייבשתי אותם בסוכר וקיבלתי פרחים מסוכרים יפיפיים. אפשר לקשט בהם עוגות, ואם לא מזון לשובע, הפעילות יכולה למלא יום חורפי גשום עמוס ילדים משועממים.

פרחי סיפן מסוכרים

חומרים:
פרחי סיפן
אבקת סוכר

הכנה:
אוספים פרחי סיפן צעירים, מניחים אותם בתבנית ובעזרת מסננת מנפים עליהם אבקת סוכר. אופים בחום נמוך, בתנור או במיקרו גל. כיוון שהפרחים עדינים, אני מציעה, להציץ בהם לעיתים קרובות, למשל כל דקה או אפילו חצי דקה, בשלב הראשון יוצאים נוזלים מהפרחים ואחר כך הם מתייבשים וצריך להשגיח שהסוכר לא ישרף. אפשר גם להניח אותם כעיטור על עוגות לאחר האפיה.
עונות לאיסוף ולהכנה: מרץ עד אפריל. מגבלות: בישראל, הצמח מוגן על פי חוק.

סיפן התבואה Gladiolus italicus, צמחי בר נאכלים, פרסיפן התבואה Gladiolus italicus. צמחי בר נאכלים,
כתבה, צילמה והכינה, רחלי עינב

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email