Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - זית אירופי (Olea europaea)

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 זית אירופי (Olea europaea)

Back
דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> זית אירופי (Olea europaea)

זית אירופי (Olea europaea)

זית אירופי, זיתים כבושים, רחלי עינב, צמחי בר נאכליהזית הוא עץ תרבותי חשוב מאוד, אולי העץ שמאפיין יותר מכל את המזרח התיכון. אין מתנה יותר הולמת לביקור בית באירופה מאשר שמן זית מארץ ישראל. התלבטתי האם מקומו יכירנו בין צמחי הבר של ישראל, אני מכירה מספר פרטים של עצי זית שמעורבים בחורש, למשל בקרן ברתות שמעל לנחל כזיב, אבל לא ידעתי להחליט אם מדובר בפליטי תרבות, אולי שרידי הארוחה של רועים קדמונים או באבות צמחי התרבות. עזר לי להחליט רבי ומורי יואב ויזל, לדבריו הזית הוא אלמנט ים תיכוני עתיק. נמצאו גרגרי אבקה של זית מלפני 80,000 שנה, בעבר היתה התפוצה של הזית רחבה יותר ו הגיעה עד להר הנגב, כיוון שהאקלים היה גשום יותר.

בשנים האחרונות, עם שיפור הטכנולוגיות למיחזור מים עומדים לרשות החקלאים כמויות גדולות יותר של מים וכרמי הזיתים הנטועים מרחיבים את תפוצתם לנגב. בהמשך לתרבות של 3000 ויש האומרים 6000 שנה, מהתקופה הכלקוליתית, שבה הצמח מבויית. ההבדל העיקרי בין הזית התרבותי לזית הבר הוא בגודל הפרי, הזנים התרבותיים גדולים יותר ותכולת השמן בהם גבוהה יותר ויש סימנים נוספים, העלים של אוכלוסית הבר עגולים וקטנים יותר, אבל זה הרבה פחות מעניין... לעיתים משתמשים בזני הבר ככנה שעליה מרכיבים את הזנים התרבותיים כיוון שהיא עמידה יותר. זני הבר גם משמשים כמקור להכלאות בדרך לפיתוח זני זיתים עמידים יותר. זני הבר מתרבים רק על ידי הפריה זרה, בעזרת הרוח או בעזרת חרקים אבל הזנים התרבותיים רובם תוצאה של ריבוי וגטטיבי כתוצאה מברירה של פרטים מוצלחים. לאחרונה פותחו זנים שעמידים יחסית למים מליחים. ככל הנראה הזית הוא מין מקומי. כאן נוצר כמו מינים רבים של צמחים תורבת ומכאן פרץ לשאר העולם.

עצי זית הם מאריכי ימים, יש עצים בעלי מסורות של מאות שנים אולם קשה לבדוק ולהוכיח את אמיתותן בעזרת טבעות שנתיות, למרות שעצי זית מיצרים טבעת כל שנה, בחלוף השנים החלק הפנימי של העצים המבוגרים נרקב ומתפורר. לפעמים אפשר למצוא עצים מבוגרים שבתוכם יש אבנים, פתרון של החקלאים לשמור על העצים כדי שלא ישברו. כך או כך, לעצי הזית הבוגרים הדרת פנים שכולה אומרת כבוד.

הפרי של הזית עשיר בשומנים אבל טעמו מר מאוד. הכרתי מישהו שנולד בתימן וסיפר שבילדותו הם היו כל כך עניים וכל כך רעבים עד שאכלו פירות ישר מהעצים, לא מוחמצים. מישהו אחר לימד אותי לסוך את העור היבש בקיץ בפירות בשלים, באתיופה משמשים הענפים הצעירים לנקות את השיניים, במקום מברשות, תקצר היריעה מלהביא את כל השימושים והידע הקיים. אני מציעה מתכון לזיתים שחורים במלח וממליצה על הזנים התרבותיים שהם טעימים ועסיסיים יותר.


זיתים שחורים במלח

חומרים:

זיתים שחורים

מלח

תבלינים: שום, פלפל חריף, פרוסות לימון, רוזמרין, פיגם,

 

הכנה:
אוספים זיתים שחורים, אפשר בכרם שהירוקים נאספו ממנו לשמן וחלקם נותרו על העצים. להפגת המרירות חולטים את הזיתים במים רותחים למשך 40 דקות (לא לבשל). שמים את הזיתים בכלי עם מלח גס ותבלינים כגון הרוזמרי. להתכונן לשהות ארוכה של כחודש. חשוב שלכלי יהיה ניקוז כי הזיתים יפרישו מי מלח. מדי פעם יש לנער את הזיתים והמלח.

לאחר שחודש, טועמים ואם הזיתים כבר פחות מלוחים מעבירים אותם לצנצנות: שוטפים קלות ומתבלים בשום, לימון ופלפל חריף. מכסים בשמן זית ואוכלים לתאבון כל השנה.

 

עונות לאיסוף ולהכנה: נובמבר-דצמבר.
כתבה, צילמה וכבשה, ד"ר רחלי עינב

זית אירופי, זיתים שחורים, רחלי עינבזית אירופי, זיתים שחורים במלח, רחלי עינב

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email