Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - גרניון הפקעות Geranium tuberosum

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> גרניון הפקעות Geranium tuberosum

גרניון הפקעות Geranium tuberosumמשפחת הגרניים (Geraniaceae) היא משפחה ידידותית למשתמש אם הוא חפץ לאכול ממנה כיוון שעד כה לא ידוע על מינים רעילים או בעייתיים, חלקם יותר וחלקם פחות טעימים, אבל הטעם תלוי בגיאוגרפיה ובמידת הרעב שגם היא תלוית מיקום וזמן. למי שמבקש להגדיר את המינים המשפחה פחות ידידותית כיוון שהם רבים ודומים מאוד זה לזה. חלקי הפרח הם כפולות של 5, פרחים מכילים צופנים ומואבקים על ידי חרקים. מעט סוגים, 11, מתוכם רק לארבעה נציגים בצמחית הבר של הארץ, נציגות מכובדת, רבת מינים. הסוג גרניון, הוא הסוג המרכזי במשפחה והוא מונה כ-400 מינים (תודה לאל, לא כולם גדלים בישראל). ומינים רבים של מקור חסידה שגם אותם קשה להגדיר וקשה לזכור את כל הפרטים.

הפצת הזרעים אצל כל בני המשפחה היא באמצעים מכניים. המקור של הפרי, עשוי סיבים שאורכם משתנה בעת ההתייבשות. עם ההבשלה הוא מתקשת ומתגלגל וכך נזרקים הזרעים במהירות מצמח האם לסביבה. מנגנון ההפצה המתוחכם שלהם, שמוותר על עזרתם של מפיצים רעבים, מעלה את סיכויי ההשרדות של הזרעים.

גרניון הפקעות אוגר חומרי תשמורת משנה לשנה בפקעות שאותן הוא שומר באדמה. ברוב המקרים זו הגנה מצויינת לאוצרות. אני נזכרת שלמדנו בכתה ג' אצל המורה יהודית על "האדם הקדמון" הוא היה ניזון מליקוט של פקעות ושורשים מתוך האדמה. גם בעלי חיים יודעים למצוא פקעות באדמה, חזירים ודרבנים חופרים במרץ מתחת לעצים ובעל מקום שנראה להם מתאים והגדיל לעשות החולד שמשכנו הקבוע הוא מתחת לאדמה וכמעט אינו יוצא החוצה אלא מושך אותם לקן שלו מלמטה.

בני האדם לא נחנו בציפורניים חזקות כמו החופרים שהזכרתי אבל מרגע שהיה בידיהם החלשות כלי חפירה, אפילו רק אבן חדה או מקל, הרבה מהמזונות התת-קרקעיים הפכו זמינים עבורם. איסוף פקעות מחייב אינטליגנציה גבוהה, צריך לזכור ולקשר בין הצמח לפקעות ולעיתים (לרוב) האסיף נעשה טרם הפריחה. צריך לאסוף ידע משנה לשנה וכנראה שצריך גם מיומנויות חברתיות כדי ללמוד ולהעביר את הידע הנרכש ולהפוך אותו להון חברתי.

ציינתי קודם בתסכול שקשה לזכור ולהגדיר את המינים של הגרניים אבל את גרניון הפקעות קל יחסית לזהות בשל המבנה האופייני של העלים הגזורים. הפקעות נאכלות והן גם שהקנו לצמח את שמו.

 

פקעות גרניון


חומרים:

פקעות של גרניוןגרניון הפקעות, ליקוט צמחי בר, יש מה לאכול

מים לבישול

חמאה לטיגון

מעט סוכר


הכנה:

אני מניחה שהאנשים ובעיקר הנשים הקדמוניות היו יותר חרוצות ממני. אבל השובע הקבוע של הדור מאפשר לי רק לטעום. חפרתי פקעת אחת והיא אכן היתה טעימה. מזכירה בטעמה מאוד תפוחי אדמה. רחצתי, ובישלתי, אחרי שהן מתרככות הן כבר מתאימות לאכילה ואפשר גם לאכול מבלי לבשל אבל הייתי זהירה. הטיגון בחמאה והתיבול בסוכר גובלים בשחיתות. אבל זה היה יום עם נכדים, שהעדיפו מתוק אז הוספנו סוכר.

עונות לאיסוף והכנה: כל השנה למעט האביב וראשית הקיץ שאז הגרניון פורח.
כתבה וצילמה ד"ר רחלי עינב, 2016.


 

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email