Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - קנה מצוי Phragmites australis

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> קנה מצוי Phragmites australis

קנה מצוי Phragmites australis

קנה מצוי Phragmites australisקנה מצוי הוא בין הגבוהים שבמיני משפחת הדגניים (Poaceae) הגדלים אצלנו. יתרונותיו מרובים: הקנים משמשים לקליעת סלים, לקליעת מחצלות ואפשר לבנות בעזרתו מחסה או רפסודה וגם להכין חליל ולהנעים את הזמן. האגדה מספרת על המלך מידס שהיו לו אוזני חמור, וכאשר הספר לא יכול היה יותר לשמור את הסוד הוא לחש אותו לקנים על שפת הנחל. החלילים שהותקנו מהם גילו את הסוד "למלך מידס יש אוזני חמור" ומשם נודע לי וגם לכם. תקפידו לא ללחוש סודות לקנים שעל גדות הנחל.

הקנים שהמבנה שלהם הקנה לסוג את שמו הם למעשה הגבעולים של הצמח, כדרכם של גבעולים הם עשויים פרקים פרקים, השכבה החיצונית של הפרק מכילה צנורות הובלה ומעט חומרי תשמורת ותוכו חלול. המפרקים מלאים ולמעשה חוסמים וכולאים אויר בתוך הפרק, המבנה החלול מקנה לו הרבה חוזק ועל כן הוא משמש להכנת רפסודות (הגבעול צף על פני המים). אפשר לחצות את הגבעולים ולחלק אותם לאורכם לששה חלקים. החלקים האלו, במיוחד כשהקנה צעיר גמישים ומשמשים לקליעת סלים, להכנת עפיפונים, "בוסים" קראנו להם ובימי ילדותי מי שהיה נזקק להם היה יורד אל הנחל קוצר ומשתמש. ידוע במיוחד קולע סלים שישב בעין בידן שבשומרון, חטב קנים בנחל וקלע מהם סלים למראה עיניהם המשתאות של התיירים שאכלו פלאפל ומיהרו לקנות.

כל חלקי הצמח כשהם צעירים ורכים ראויים למאכל וגדלים כמעט כל השנה. הקנה נפוץ מאוד על שפת המים ואם הגעתם אל המים הרי שהגעתם גם את המזון, קצת דגיגים, קצת חלזונות והשורשים של מירב הצמחים נאכלים. לא לחינם כל התרבויות העתיקות התפתחו על יד מים ועל גדות נחלים. חובת ההכרות והזהירות קיימת כי שם גדל גם הרדוף הנחלים שהוא צמח רעל מסוכן מאוד שאכילה ואפילו הכנת תה מהעלים שלו גורמת למות.

בשנים האחרונות חדר לבית הגידול של הקנה, מין דומה במראה וכנראה שגם בשימושים העבקנה, קשה מאוד להבדיל בין הסוגים, סימן היכר אחד נמצא במקום שבו הנדן של העלה חובק את הגבעול, אצל העבקנה הוא מסולסל ואצל הקנה ישר. וגם החיבוק של הנדן אצל העבקנה הוא חיבוק מלא ושל הקנה חלקי. ומי שיודע להביט בפרחים של משפחת הדגניים, יוכל להבחין שאצל העבקנה הגלומות, העלים העוטפים את השיבולית (כמו גלימה) שווים זה לזה ואצל הקנה הם שונים באורך. יש הבדלים גם בבית הגידול: הקנה מתקרב ולעיתים גדל בתוך המים והעבקנה במרחק מה, כדברי הנביא ישעיהו (י"ט, 6): וְהֶאֶזְנִיחוּ נְהָרוֹת, דָּלְלוּ וְחָרְבוּ יְאֹרֵי מָצוֹר; קָנֶה וָסוּף, קָמֵלוּ." ועם כל הסימנים עדיין קשה להבחין ביניהם.

קנה מצוי Phragmites australisעל פי מספר מקורות התפרחות של הקנה נאכלות רגע לפני הפריחה וההבשלה. מייבשים ומוסיפים להעשיר ולהרבות את הכמות של הקמח. ואם החמצתם אפשר לאסוף את הזרעים ולבשל גם אותם, ככל שטעמתי בשלבים שונים של הפריחה, הם נראו לי קשים ולא אכילים. במקום אחר מצאתי המלצה לעקור ולבשל את הגבעולים התת קרקעיים למרות שלעיתים הם מרים. עלים וגבעולים של שני המינים נאכלים בשעת חרום, לי היה קשה מאוד לעקור אותם, אולי הלוחמים של הצבא האמריקאי שאליהם היתה מכוונת ההמלצה יתיחסו אחרת לאלמנט הקושי. יש לעכוב אחרי צמיחה צעירה, קל יותר לעקור אותה והיא רכה יותר, אוכלים את הפרק התחתון ביותר של הקנה. לגבעולים טרם הבישול יש ארומה מיוחדת ומעט מרירות שנעלמת לאחר מספר דקות בישול.
 
מרק קנה
חומרים:
מעט חמאה או שמן לטיגון
גבעולי קנה צעירים
פלפל אדום
מעט אורז
אבקת מרק

הכנה:
פורסים את גבעולי הקנה (תחתונים וצעירים) לפרוסות דקות, לפרוס רק את אותם פרקים שקל לחתוך אותם, את האחרים יהיה קשה לאכול.
מטגנים במעט שומן את הקנה והפלפל, מוסיפים אורז ואבקת מרק וכמובן מים לבישול. מבשלים 10-15 דקות. המרירות הקלה מעלמת והארומה המיוחדת נשארת. להגיש חם.

עונות לאיסוף ולהכנה: אפשר למצוא גבעולי קנה במשך כל השנה, התפרחות מופיעות בחודשים יוני עד ספטמבר, בעונת השיא של גופי המים.
כתבה בישלה וצילמה, ד"ר רחלי עינב
קנה מצוי Phragmites australisקנה מצוי Phragmites australisקנה מצוי Phragmites australisקנה מצוי Phragmites australis

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email