Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - שיבולת שועל נפוצה Avena sterilis

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> שיבולת שועל נפוצה Avena sterilis

שיבולת שועל נפוצה Avena sterilis

 
 
שיבולת שועל נפוצה Avena sterilis , ליקוט צמחי ברשיבולת השועל בשמה המסחרי קוואקר משתייכת למשפחת הדגניים (Poaceae). דגן נפוץ מאוד ומרשים שגם "דגנו-פוביים" מכירים בשדה. זני הבר קרובים מאוד לזנים התרבותיים ונבדלים מהם במספר הכרומוזומים ובנפיצות של הזרעים. אצל זני הבר עם ההבשלה הזרעים ניתקים מהשיבולית ואילו בזנים התרבותיים הם נשארים צמודים לצמח האם. ההתאמה בצמחי הבר משפרת את הפצת הצמח וההתאמה התרבותית משפרת את יעילות האיסוף והקציר, השיבוליות נשארות צמודות לשיח ומגיעות שלמות לאבוס או לצלחת.

הבדל נוסף בין הזנים התרבותיים לזן הבר הוא במספר הכרומוזומים. התרבותיים מכילים פי שלוש מכל אחד מהכרומוזומים, עובדה המקנה להם יתר און. צמחי הבר קרובים מאוד לזנים התרבותיים ועל כן סביר להניח שהמין הגדל אצלנו בשדות הוא אביו הקדמון של המין התרבותי, כמו צמחי תרבות אחרים שמוצאם במזרח הים התיכון, ערש התרבות. הצמח נזכר אצל המצרים והיוונים וגם אצלנו, אלפי שנים הוא חלק מהתרבות האנושית, לרוב נטחן לקמח. ראוי לציין שגם האירופאים משייכים לעצמם את הביות של שיבולת השועל, הוא נזכר אצל הגרמנים, הפולנים, הבריטיים וכמובן אצל האיטלקים והיוונים. ומי לא רוצה במסורת שלו את הצמח המרשים הזה?

שיבולת שועל היא פחות פופולרית מאשר חיטה או שעורה, ייתכן אפילו שהיא פלשה לשדות כעשב רע ורק אחר כך בויתה. עיקר השימוש החקלאי בצמח הוא להאבסת בעלי חיים כיוון שהצמח גדל גבוה יחסית, אנשים אוכלים את הזרעים שמהם מכינים פתיתים המשמשים להכנת דיסות, עוגיות ומרקים. בשנים האחרונות נוטים לשייך לו תכונות של בריאות הוא משביע, מכיל סיבים ופחות עמילן. השם קוואקר ראשיתו מסוף המאה ה-19. הוא מתאר פתיתי שיבולת שועל שבושלה ונגרסה ועל כן אפשר להכין ממנה דיסה בבישול קצר יחסית. משך הזמן התקצר מחמש דקות לדקה וכיום יש פתיתי אינסטנט ברוח הדור..

שיבולת שועל נפוצה Avena sterilis ליקוט צמחי ברלאכול שיבולת שועל זו לא תגלית חדשה, לא עמד לי כוחי לאסוף כמות ניכרת לדוש ולבשל ועל כן דשתי כמה זרעים בשדה וטעמתי אותם, הם פתחו לי את התיאבון לדיסת קוואקר מהקופסה. בנעורי דייסות היו מזון לגיטימי, אני וחברותי היינו פותחות את היום בדייסה מזינה מחלב מלא ואחר כך היה לנו כוח להדריך טיולים וללמוד שמות של צמחים. היום הן משמינות, לוקח הרבה זמן להכין אותן ונחשבות לאוכל של פעם, של עניים בארץ רחוקה. על כן אביא כאן את המתכון ביחד עם ניחוח הנוסטלגיה שמתלווה אליו, לעוגיות בריאות תמצאו שפע מתכונים באינטרנט.

דיסת שיבולת שועל

חומרים
:
חצי ליטר חלב
4-5 כפות גדושות של שיבולת שועל
סוכר או ריבה להמתקה
תבלינים אפשריים: פירות יבשים, קינמון או סירופ שוקולד.

הכנה:
מחממים את החלב בסיר ובוחשים מדי פעם למנוע הדבקות. כשהחלב חמים (טרם הרתיחה), מוסיפים את הקוואקר וממשיכים לבחוש (עדיפות לכפות מעץ), להמשיך ולבשל מספר דקות על אש קטנה כדי שהדיסה לא תחרך ולא תדבק לסיר. כשהחלב מסמיך מכבים את האש ומוסיפים המתקה: סוכר, צימוקים, שוקולד או קינמון ואפשר גם וגם. מוזגים לצלחות ואוכלים לשובע. אין כמוה ליום קר ולאנשים רעבים.

עונות לאיסוף ולהכנה: אביב וקיץ ומי שדואג לפתיתים יכול להנות מהדייסה גם בחודשי החורף.
הסבתא שהכינה את הדייסה גם כתבה וצילמה, רחלי עינב.
שיבולת שועל נפוצה Avena sterilis ליקוט צמחי ברבשיבולת שועל נפוצה Avena sterilis ליקוט צמחי בר

 

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email