Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - הקדמה ותודה מרחלי עינב

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> הקדמה ותודה מרחלי עינב

הקדמה קצרה 

ד"ר רחלי עינב, צמחי בר נאכליםאנחנו הנשים לקטניות מטבענו. תמיד עין אחת פקוחה למצוא מחירה בהוזלה, או משהו טעים לאכול, עשרת מונים הבוטנאיות: שכאן בארץ שלנו, ערש התרבות האנושית התפתחו רבים מצמחי התרבות שאבות הבר שלהם מצויים עדיין בשדות; כאן הסתובבו חבורות של אנשים ומצאו את מחייתם מצמחי השדה וחיות הבר. ולמה לא אנחנו? ואם נאבד ביער, מה נאכל?

מזה מספר שנים אני אוספת ומנסה במטבח צמחים ומתכונים שהיו כאן לפני שנולדתי. מתחקרת אנשים והופכת את השווקים, לרוב זה מישהו שזוכר שפעם מישהוא הכין לו בפאת שדה או באוהל מטעם או מכינה שאמו או דודתו היו מכינות. בישלתי וטעמתי את כל המתכונים המוצעים בספר. ותודה לחברים ולבני המשפחה שקיבלו בהבנה פרקרק מוחמץ במקום מלפפונים, תודה שטעמו ואמרו את מה אהבו ואת מה שלא. לעיתים בשל מחסור או נדירות של הצמחים, טעמתי רק עלה או בישלתי בצלצול יחיד אבל לא ויתרתי על הניסיון האישי בהתוודעות למינים.

התלבטתי רבות אם להוציא את הידע הזה החוצה – מתוך החשש שאנשים יתחילו לאסוף צמחי בר ולאכול אותם במקום את הצמחים שמגדלים עבורנו החקלאים. ראיתי מה קרה לצמחי האזוב המצוי – הוא הזעתר, שמרוב חיבה כמעט ונעלם מהטבע וכמוהם צמחי עכובית הגלגל - היא העכוב שרק לאחרונה הוכרזה כצמח מוגן ופקחי רשות הטבע והגנים עושים מלאכת קודש במאמץ לשמור עליהם מפני סכינים חמדניות.

אבל רובם של הצמחים הנאכלים הם צמחים נפוצים, לא מוגנים ואפילו צמחים המזיקים לחקלאות. שהרי את מה למדו האנשים לאכול? את הצמחים שהיו לידם. חלק מהמינים שהפכו נדירים, צמחי עכובית וצמחי אזוב מגדלים היום בחקלאות ואפשר לקנות אותם בחנויות. ואני חסתי על הידע שהולך ונעלם מהעולם והנה הצמחים והנה המתכונים ושימושיהם.

רחלי עינב, 2016

הבעת תודה

בעת הכנת הספר עזרו לי אנשים רבים, מהם שכיבדו אותי בסלים עמוסים בידע ומהם שחלקו איתי כמה גרגרים. בראש כולם, חברי בנפש יאיר שרון, פקח ברשות הטבע והגנים שכבר הלך מאיתנו וסאנד חמוד, בנו של תאופיק מסאג'ור באחד הגלגולים הקודמים ובודאי חזר אלינו כדרכם של הדרוזים. הוא בילה הרבה בשטח וזכר באהבה את כל מטעמי ילדותו, אוהב את הצמחים ואוהב את האנשים ונדיב במאכל במשקה ובידע. ידיד אחר הוא אשר אושרי, חקלאי מכפר יהושע ובעברו מדריך הישרדות ותלמידו של נוגה הראובני, בנעימות האופיינית לו חילק איתי את הידוע לו במהלך סיורנו המשותפים בחוג הבוטני. ואם הזכרנו את החוג הבוטני של עמק יזרעאל, אני מעלה על נס את רות שקולניק, מורה בוטנאית ואשה חביבה שמובילה את החוג ביד רמה, ואת יוסקה מאירי, גם הוא מרצה לשעבר וצלם בעל עין מזהב. תודה על התמיכה לאורך הדרך ותודה על התמונות. מלבדם לעיתים קרובות קיבלתי טיפים מטיילנים ואנשי שדה, מחתני נמרוד וילר גיאולוג ואיש שטח מצוין. תודה לו ותודה גם לכל האלמונים שפגשתי בשטח, נשים וגברים ששיתפו אותי במתכונים ובחדוות הליקוט מבלי שהחלפנו שמות.

תודה מיוחדת לעמיתי הבוטנאים שעזרו לי להגדיר מינים שלא הייתי בטוחה בהגדרתם, תמכו ונתנו רעיונות: דר' אורי פרגמן, מנהל הגנים הבוטניים באוניברסיטת ירושלים, יואב גרטמן, קיבוצניק מיגור, בוטנאי מעולה ומנהיג כנופיה של משוגעים לדבר, דר' נתי (נתנאל) שטיינברג, חוקר באוניברסיטת בר אילן, מכיר את כל הצמחים ונדיב בידע שהוא מוסר, לו אני חייבת תודה גם על עזרתו בהגהות של הספר על אצות החוף של ישראל. רבות נעזרתי באתר של אוניברסיטת ירושלים על צמחית ישראל, בניהולו של פרופ' אבינועם דנין, שלאחרונה גם הוא עזב אותנו, השתמשתי בו לקביעת השמות העדכניים של המינים והמשפחות של הצמחים ולעזרה בזיהוי. אבינועם עזר לי לא אחת בעצה ובידע מנסיונו הרב, הלא וירטואלי.

תודה לאילן טל, היוזם והמבצע של "גן אסנת" בכפר יהושע, תמיד מזמין לראות ולצלם ומספר פעמים כיבד אותי בפירות ובעלים של צמחי בר שגדלו בגנו. תודה גם לעידו מ- LAVIDO שבנהלל, הוא ואחיו ייצרו את הגן "אדם ואדמה" לצמחי מרפא ותמרוקים וגם הם כיבדו אותי במספר צמחים, עלים ושורשים.

כתיבת הספר החלה ברשימות חודשיות שפורסמו במדור "יש מה לאכול" במגזין טבע הדברים. עוד סט של תודות לחבורה של המגזין "טבע הדברים" לאודי רן שדחף אותי לכתוב ולהמשיך, לעורכים שהתחלפו עם השנים: חיימון אייגנשטיין, נטע ארנון, ואהרון בנאקוט ואיתם הגרפיקאיות שנתנו עומק לכל תמונה ו"עשו" את המאמרים, אגי (אגנס) פוראי ורונית לנדסמן.

ואחרונים חביבים לבני משפחתי: לבנותי יערה עינב-לוי ויסמין וילר, שנהגו לצחקק על חשבוני אבל גם הן אספו צמחי בר וצילומים. ולדור שבא בעקבותיהן, לחתנים, חנן ז"ל ונמרוד ולנכדי חובבי הצמחיה, מגד, רע, לוטם ונור.

השאיפה הראשונית שלה היתה לפרסם אנציקלופדיה, אבל הים כבר לא מוציאים יותר אנציקלופדיות על דפים ולא רציתי למכור אותו באינטרנט, על כן העלתי את הידע שלי לאויר, במטרה לשמר את הידע שמאיים לעזוב את העולם לטובת האוכל הטעים במדפים...

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email