Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - ארכובית החוף Polygonum maritimum

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> ארכובית החוף Polygonum maritimum

ארכובית החוף Polygonum maritimum


ארכובית החוף, צמחי בר נאכלים, ליקוטארכובית החוף נמנית על משפחת הארכוביתיים (Polygonaceae). ארכובית החוף כמו מינים רבים של צמחי חוף מצוייה במקומות רבים בעולם בחופי ים, מסביב לים התיכון ובחופים אחרים. זו תמיד חוויה מיוחדת לנחות על האי בארץ זרה, למשל ביוון. לבוא מהים בקיאקים, רעבים ועייפים ולהתחיל לבשל. אם יש או אין מספיק אוכל החברה מבקשים אותי להביא משהו מהטבע לטובת התבשיל ואכן אני תמיד מצליחה למצוא צמח מוכר שאפשר לאכול אותו: לעיתים קורנית ולעיתים ארכובית.

בישראל ארכובית החוף מוכרזת כצמח בסכנת הכחדה, כיוון שבית הגידול שלה עצמו בסכנת הכחדה. הערך הנדלני של הקרקעות בחופי ישראל גבוה וגם המקומות השמורים, חופי הים המוכרזים, סובלים מלחץ רעיה חזק של קייטנים ומבקרים שמסתובבים בחוף, דורסים ורומשים מבלי לדעת את ערכם של הצמחים מתחת לרגליהם. אני פגשתי לראשונה את ארכובית החוף בגן בוטני שממוקם בחוף, בקיבוץ געש, וזו הזדמנות להסיר את הכובע בפני אותם גננים מופלאים שמקדישים משאבים וזיעה כדי לתת לצמחים הנכחדים עוד סיכוי להתקיים. לאחר שהכרתי את הצמח בגן מצאתי אותו גם בשמורת ים וחוף שמדרום לחיפה ובאזור שבי ציון, ושפך נחל כזיב. היא בוודאי מופיעה בעוד מקומות, עלינו רק לחדד את העיניים, מינים רבים חדלו להיות נדירים כשרבו העיניים המחפשות אותם.

ארכובית החוף היא אפרפרה וזוחלת על החולות, מנסה לתפוש שטחים שמהם תאסוף מים ואולי מנסה לא להתבלט. למרות שהמין נדיר אצלנו, אין מה לדאוג, כיוון שהוא גדל במקומות נוספים בעולם. בעבר מצאתי שהעלים שימשו לטיפול בכוויות, שימוש מודרני יותר נעשה במין כצמח אינדיקטור לזיהוי שינויי אקלים, מכיוון שהוא גדל בחוף ומצוי בקרבת בתי גידול עשירים במים באירופה הרי שהחדירה שלו מהחוף והרחבת התפוצה שלו לעבר היבשת יכולה לרמז על התייבשות, כיוון שאז הוא קונה לו ייתרון מסויים על הצמחים המקומיים.

כמו שהזכרתי העלים של הארכובית נאכלים, אבל הם לא בעלי חשיבות רבה, הן בשל הטעם התפל והן כיוון שחלקם נושרים בעונת הקייץ ומותירים את הגבעול למלא את תפקידם הקלאסי לייצר סוכרים לטובת הצמח. ארכובית החוף היא קצת דהויה, בשל השערות שמכסות את העלה ועל כן בחרתי להכין ממנה מרק. עדיפות כמובן לעלים בראשית עונת הצמיחה, אבל אפשר לאכול אותם בכל השנה, לעיתים הגבעולים נשארים קשים גם אחרי הבישול ועלינו לבחור אם להשקיע מאמצים בתלישת העלים טרם הבישול או ביריקת הגבעולים אחריו..

 

מרק ארכובית ארכובית החוף, ליקוט צמחי בר, יש מה לאכול

חומרים:

חופן צמחי ארכובית

גזר

לפת

אבקת מרק ירקות

מים

הכנה:
מגרדים את הגזר בפומפיה כמוהו את הלפת. מקצצים את הארכובית. אם העלים צעירים מאוד אפשר להשאיר גם את הגבעולים. אם לא תתלשו אותם או לחליפין תשלימו עם העובדה שהם ישארו בקצה הצלחת. שמים בסיר, מבשלים מספר דקות עד שהכל מתרכך (או עד שגומרים לצלם)

עונות לאיסוף ולהכנה: חורף ואביב. בארץ הצמח מוגן ולא נקטוף אותו אבל בחו"ל אפשר להתפרע...
צילמה, כתבה ובישלה דר. רחלי עינב 2016.

 

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email