Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - שעורת הבולבוסין Hordeum bulbosum

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> שעורת הבולבוסין Hordeum bulbosum
שעורת הבולבוסין Hordeum bulbosum

שעורת הבולבוסין Hordeum bulbosum, ליקוט צמחי ברשעורת הבולבוסין היא דגן גבה קומה, ממשפחת הדגניים (Poaceae). המשפחה החשובה הזו נפוצה מאוד בטבע ובניה מהווים ארבעה מחמשת צמחי המאכל החשובים בעולם (חיטה, שעורה, אורז, תירס ותפוחי אדמה). צמחי משפחת הדגניים מואבקים על יד הרוח ועל כן אינם צבעוניים. אנשי טבע רבים פותרים את עצמם מהגדרת המינים ומהתבוננות מעמיקה בתפרחת למרות שאחרי שלומדים להכיר את אבריה היא פשוטה ונהירה. לעומתם אנשי המדע והמחקר החקלאי מקדישים הרבה מאוד לחקר הדגניים ויש מכוני מחקר רבים וקבוצות מחקר רבות שיורדות לפרטי פרטים. שעורת הבולבוסין קרובה מאוד למינים התרבותיים, מצאתי עבודות שמתארות הכלאה בין המינים וכן עבודות שבהן תואר כיצד משתמשים בה כדי לשפר תכונות עמידות של הזנים התרבותיים.

שעורת הבולבוסים מצויה בפאת השדה שסמוך לגינה שלי, מדי פעם אני עוקרת אותה וזרעים חדשים שמגיעים משדה הבור הסמוך מבטיחים שתחזור ותשאר. ייתכן גם שהעקירה שלי אינם תוקפנית מספיק וחלק מהפקעיות, הבולבוסין נשארים תמיד באדמה. הדרבנים והחולדים (שגם הם אורחי קבע בגינה) מחבבים אותה מאוד, ואחד המחזות היפים שראיתי פעם הוא מראה של צמח שעורה שפתאום נעלם אל מתחת לאדמה. חולד רעב משך אותו.

גם הזרעים של שעורת הבולבוסין נאספים ונאכלים ובעיתות רעב מחליפים או מוספים לזרעי החיטה. אחי הגדול, שי יודע להכין מהעלים צפצפה, מיומנות שניסיתי לרכוש אולם לא צלחה בידי. שעורת הבולבוסין נחשבת כצמח מרעה משובח.

מתוך כעשרים מיני בר של שעורה יש שני מינים (וזנים רבים) שמגודלים בתרבות. טווח התפוצה שלהם רחב מאוד מהקוטב הצפוני ועד למדבריות החמים. השעורה צנועה בדרישותיה (ביחס לחיטה למשל) ובמקומות רבים נחשבת כאוכל של עניים או שמגדלים אותה כמרכיב בחציר, אוכל של בהמות. השעורה היא אחד הצמחים הראשונים שתורבתו, לפני יותר מאשר 10,000 שנים, אולם לפני כ-500 שנה, במאה ה-16 החלה לרדת מגדולתה. הסיבה העיקרית היא שתכולת הגלוטן בשעורה נמוכה מאוד הבצק המתקבל הוא נוקשה ולא גמיש ולכן נדחקה מתעשיית הלחמים. השעורה מהווה אחד משבעת המינים שבהם בורכה ישראל ונזכרת פעמים רבות בתנ"ך. יבול השעורה מבשיל לפני יבול החיטה, כאשר כבר נגמרו הגרעינים מהשנה הקודמת.

הבולבוסים המתפתחים מתחת לפני השטח הם התעבות של הגבעול ועשירים בעמילנים. הבולבוסים שמצאתי בראשית הקיץ לא היו אכילים, חיפשתי אותם בעונת הפריחה שאז קל לזהות את הצמח אבל בעונה הזו הצמח כבר השתמש בכל חומרי התשמורת שאגר ועל כן הבולבוסים דלים וקשים. הסיבוב השני היה קצת אחרי הגשם הראשון. כיוון שזכרתי מהשנה שעברה איפה הם גדלו. עקרתי עם השורש שתי קבוצות של דגניים וראיתי את הבולבוסים העסיסיים. הם היו טעימים גם ללא בישול אבל אני טרחתי והפרדתי אותם – מגלה שמעט מאוד נשאר ממה שעקרתי ובישלתי אותם במים כעשרים דקות. אם הייתי רעבה והשיניים שלי היו חזקות יותר הייתי אוכלת אותם גם ללא בישול. ולאחר הבישול היה להם טעם שהזכיר לי קלח של תירס.

שעורת הבולבוסין Hordeum bulbosum, ליקוט צמחי ברבולבוסים מבושלים

חומרים
:
בולבוסים של שעורת הבולבוסים
מים לבישול

הכנה:
מפרידים את הבולבוסים ורוחצים אותם היטב. מבשלים את הבולבוסים במים רותחים במשך עשרים דקות. ואוכלים לתיאבון.

עונות לאיסוף ולהכנה: בולבוסים: ינואר-מרץ, זרעים: פברואר-מאי.
כתבה, בישלה וצילמה, ד"ר רחלי עינב

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email