Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - נטופית שעירה (Althaea hirsuta)

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 נטופית שעירה (Althaea hirsuta)

Back
דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> נטופית שעירה (Althaea hirsuta)

נטופית שעירה (Althaea hirsuta)

נטופית שעירה (Althaea hirsuta) נטופית שעירה היא בת למשפחת החלמיתיים (Malvaceae). משפחה של עלים רכים וטעימים ושל פירות משביעים ונעימים. הפריחה של הנטופית השעירה היא לבנה עם פזילה קלה לכיוון הורוד, שהוא הצבע השולט בצמחי הבר של משפחת החלמיתיים הגדלים אצלנו. שלושה מינים של נטופית נזכרים בפלורה של הארץ: נטופית רפואית (Althaea officinalis), נדירה מאוד אצלנו אבל נפוצה באירופה, ושימשה בעבר להכנת מרשמלו, נטופית המדבר (Althaea ludwigii) ונטופית שעירה. שמה של הנטופית השעירה, בעברית ובלטינית, ניתן לה בשל הזיפים והשערות המלווים את כל הגבעולים ואת עלי הגביע. פגשתי אותה מלווה את אירוס הגלבוע.

הנטופית השעירה היא צמח חד או דו שנתי. למיטב ידיעתי הפרטים שגדלים אצלנו לבנים אבל באירופה הם ורודים. שם הוא גם מאחר בפריחה בהתאם לממשק הגשמים אבל אצלנו הפריחה כמו הגשמים מסתיימים מהר. בעונה הזו שבה מתנשאים עמודי התפרחת הצעקנים של החוטמית הזיפנית הנטופית היא אכן נחבאת אל הכלים. ייתכן שהיא פחות נדירה ממה שאנחנו חושבים בשל צניעותה ומיעוט התצפיות. אלמלא ההתחייבות שלי לטעום מכל מה שאני ממליצה, לא הייתי קוטפת. התפוצה של המין היא ים תיכונית ומגיעה גם לצפון אסיה ולאירופה, בארצות האטלס יש דיווחים על מציאותו בצפון מרוקו. פה ושם היא הגיעה לאמריקה כמו מינים רבים מהעולם הישן אבל שם היא מוגדרת פולשת.

העלים של הנטופית הם יחסית מפורצים, עומק המפרצים משתנה ולעיתים העלים עגלגלים. גם על אותו צמח יש שונות בצורת העלים, אבל אפשר להבחין במגמה כללית העלים הצעירים והתחתונים הם עגולים יותר ומפורצים פחות, הצורה הסופית משתנה מפרט לפרט. אילו יכלו לדבר היו בוודאי מתארים אותנו כיצורים בעלי ידיים עם חמש אצבעות ואצלנו כל כך הרבה הבעה יש בצורת כף היד, כך גם העלים אצל הצמחים. עמוסים במטען גנטי של המשפחה, של המין ושל הפרט, הם מבטאים גם את גילם וגם את תנאי המחיה שזכו להם. כמות המים, מחסור במינרלים. בוטנאים וחקלאים אמורים לדעת לקרוא אותם.

הפירות והעלים הצעירים נאכלים. קל לאסוף ולבשל את העלים, הם קצת קטנים למילוי, אבל מעשירים מרקים וקדרות. הטעם קצת סתמי. הם לא משתלטים על התבשיל אבל ממלאים את הבטן ומסמיכים אותו.

מרק ירוק לבן

נטופית שעירה (Althaea hirsuta) חומרים:
אגודת עלים של נטופית
בצל
תפוחי אדמה
אפונים מיובשות
1 ביצה
קמח או חזה עוף
שמן לטיגון
מים לבישול
תבלינים: מלח, אם מוותרים על הבשר אפשר קצת אבקת מרק ופלפל גרוס.

הכנה:
עוד השמן מתחמם על האש פורסים את הבצל ותפוחי האדמה לטבעות דקות. מטגנים על השמן החם את האפונים התפודים והבצלים עד שמשחימים. מוסיפים מים ומבשלים מספר דקות. כשהמטוגנים מתחילים להתרכך, מוסיפים את עלי הנטופית פרוסים או שלמים. עדיפות מובהקת לעלים צעירים טרם הפריחה אבל גם אחר כך אפשר ללקט ולאכול.
בכלי נפרד טורפים את הביצה ומערבבים בה: הצמחוניים, מעט קמח והבשריים, חזה עוף חתוך לקוביות קטנות, לקראת סוף הבישול שופכים לסיר ובוחשים. מתקנים את הטעם ומגישים.

עונות לאיסוף ולהכנה: ינואר עד יוני.
כתבה צילמה ובישלה רחלי עינב

 

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email