Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - שבר לבן (Peganum harmala)

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 שבר לבן (Peganum harmala)

Back
דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> שבר לבן (Peganum harmala)

שבר לבן (Peganum harmala)

שבר לבן, קפה, סודות, ליקוט צמחי בר, רחלי עינבשבר לבן שיך למשפחת הזוגניים (Zygophyllaceae), כמוהו העלים שלו מתפצלים דיכוטומית, כמותו הוא גדל במדבר. צמח רב שנתי שמתייבש בחורף ומצמיח עלים בעונה הקצרה אחרי רדת הגשמים ולפני הקיץ. לך ותבין את ההגיון של צמחי המדבר.

שבר לבן הוא מין בעל משרעת תפוצה ים תיכונית מדברית שמתחילה אצלנו ומגיעה עד הודו. יש לו גם נטיה להתקרב למשכנות האדם שכן נוטריאנטים שהעיזים ושאר בעלי החיים מעשירים בהם את האדמה, חביבים עליו. התלבטתי אם לכלול את השבר בספר כיוון שהוא מלווה בהרבה אזהרות רעילות, וכן אזהרות להשפעה נרקוטית של הצמח. כאשר אזהרות כאלו חוזרות על עצמן סביר להניח שכל המחברים קראו את אותו ספר. השאלה היא האם הראשון שחיבר אותו התבסס על ידע מדעי או על איזו אמונה עממית ששמע ממכשפה זקנה, אני משאירה לכם לקבוע את השקפת עולמכם בנידון. בכל מקרה נשים בהריון שיזהרו שבעתיים, להן אני לא מרשה לשתות קפה משבר.

השם העממי של שבר לבן הוא "פיגם סורי" ((Syrian Rue השם סורי מתאר את המדינה השכנה לנו מצפון והשם רו – מתיחס לרוטה, שמו העממי של הפיגם. יש דמיון מסוים בעלים ובריחניות של שני המינים. השם חרמל, הוא השם הערבי או הארמי של הצמח שמוזכר בכמה מקומות כצמח נרקוטי, שריד לשם חרמל נשאר עד היום בשמו הלטיני של המין.

מחקרים מתקדמים הראו שבעלים (דוחסים אותם לבקבוק עם שמן זית וממצים בשמש שלושה ימים) יש אלקלואידים פעילים. ביניהם יש אלקלואיד שפעיל כ"סם אמת" ואומרים שבמלחמת העולם השניה השתמשו בו לחקירת שבויים. גם כאן מעבר להביא בפניכם את סיפור המעשה אינני יודעת מה מידת האמת שבו. אינני יודעת אפילו אם מי שהפיצו אותה האם הם החוקרים או הנחקרים.

בעבר גידלו את השבר כדי להפיק מהזרעים צבע אדום, "אדום תורכי" (Turkish Red) ששימש לצביעת שטיחים. מומס במים הוא יצר צבע צהוב ומומס באלכוהול יצר צבע אדום, לשם כך הובא הצמח לאמריקה בשנת 1928, אולם מאז התפרע ונדד לכל העולם קנה את מקומו בצמחיה אבל פחות כמקור לצבע כיוון שכיום אנחנו מפיקים צבעים אדומים מחומרים אחרים.

אני טעמתי, נהניתי מהארומה, לא התמסטלתי, לא התאהבתי במי שלא אהבתי קודם ולא גיליתי סודות. ואם לא בתוספת שבר אני מצרפת מתכון אישי לקפה שחור, אחד מסודותי השמורים ביותר. אני ערבבתי את השבר בקפה שטחנו עבורי בשוק באר שבע, והיה טעים.

 

קפה משבר

שבר לבן, קפה מצמחי בר, ליקוט, לקטנות, רחלי עינבחומרים:

3 כפיות גדושות קפה

1/2 כפית זרעי שבר לבן

3 כפיות סוכר

1 כוס מים (250 מ"ל), אפשר רותחים.

הכנה:

מכניסים לקנקן את כל המרכיבים, מרתיחם פעם אחת, מורידים מהאש ובוחשים, מרתיחים שוב. משהים שעה קלה כדי שהבוץ ישקע ומוזגים לכוסות. ראשון לאורח הנכבד ביותר שכן הוא יזכה לקבל את הכוס עם הכמות הגדולה ביותר של הקצף.

עונות לאיסוף הזרעים: כמעט כל השנה אפשר למצוא הלקטים יבשים של שבר מסביב לצמח המתחדש.
כתבה צילמה ולגמה. ד"ר רחלי עינב


 

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email