שיח אברהם מצוי Vitex

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 שיח אברהם מצוי Vitex agnus-castus

Back
דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> שיח אברהם מצוי Vitex agnus-castus

שיח אברהם מצוי Vitex agnus-castus

שיח אברהם מצוי Vitex agnus-castusשיח אברהם מצוי מעטר נחלים רבים בישראל, הוא ממשיך ופורח גם כשהמים נסוגים ועל כן מאומץ כצמח נוי בגינות. הסוג משתייך גם הוא למשפחת הורבניים (Verbenaceae), למשפחה יש אורינטציה לבתי גידול לחים ופרחים קטנים מקובצים לתפרחת. נציגיה אצלנו הם הורבנה, הליפיה, והפולש האגרסיבי לנטנה. נזכיר גם את הלואיזה, צמח תה שפלש לשולחנות וגולש לכוסות תה ירקרקות. רב המינים באו לכאן מהאזורים הסוב טרופיים של אמריקה. מלבד יופיים החזותי של הפרחים יש להם ערך מוסף בגינה ובנוף, כיוון שהם מושכים פרפרים. עלי הכותרת שלהם מהווים מעין אגרטל מלא נקטר שמתאים לחדק הארוך של הפרפרים, ובנוסף, הסידור של התפרחת מאפשר להם לנחות עליה ולעבור בנוחיות מצמח לצמח.

השם אברהם מתייחס לאברהם אבינו. האמונה היא שהאייל שהוקרב לאל במקום יצחק הסתבך בקרניו בצמחי שיח אברהם כשבא לשתות מים. במוסר של היום הסיפור כולו נוראי ולא סביר אבל בתקופת התנ"ך היה הגיון אחר. והאייל? הוא לא מריח שיש שם אנשים ובא לשתות? מבלי להכין מילוט? גם הוא היה כנראה ביום לא טוב ורוח אלוהים הובילה אותו למעשה הטוב של חייו, לגדות המים ולצמחיה הסבוכה שאין ממנה דרך בריחה.

הנחלים במזרח התיכון הם בתי גידול מבוקשים ועל כן התחרות בין המינים רבה. שיח אברהם מחלק את בית הגידול עם הרדוף הנחלים ועל פי התרשמותי במקומות הרטובים יותר זוכה ההרדוף ושיח אברהם מרחיב את תפוצתו למקומו היבשים יותר. מראה החפיפה והחלוקה של משאבי בית הגידול בין הנוכחים בו הוא אכן אחת החוויות היפות המזומנות למי שמכיר את הטבע.

הפירות של הצמח משמשים כתחליף לפלפל חריף בקפריסין ובמקומות נוספים. במרוקו משלבים אותו בחנויות תבלינים בתערובת של החנות "'ras el hanout" בעברית זה נשמע יותר טוב מאשר באנגלית, אולי מפני שהוא יחסית זול ואפשר לשלוח את הילדים לאסוף אותו ואולי בשל טעמו. משתמשים גם בעלים של שיח אברהם להכנת תה בעל סגולות מרפא מגוונות וכתבלין לתבשילים. ואם עצרנו בשפת הנחל. נוציא את הקמח מהבגאז' של הג'יפ או מהתרמיל או מהשק שנושא גמלנו ונלוש פיתה מתובלת.

פיתה מתובלת בפירות של שיח אברהם

חומרים
:
חופן פירות בשלים של שיח אברהםשיח אברהם מצוי Vitex agnus-castus
קמח (1 ק"ג)
מים (או בירה)
מעט מלח, אפשר מעט שמן לתיבול.

הכנה:
מניחים את הקמח בקערה או על משטח, מוסיפים מים או בירה ולשים. כדאי להשאיר מעט קמח בצד, למקרה שתוסיפו יותר מדי מים. 1 ק"ג קמח מספיק בערך לשבע פיתות, תלוי בגודלן. מתבלים במעט מלח. הבצק מוכן כשמרקמו אחיד והוא איננו רך מדי ליצירה של פיתה דקה, אפשר גם לתת לו קצת לנוח. מהבצק יוצרים כדור בגודל הרצוי, מועכים אותו ובהדרגה מותחים אותו תוך כדי סיבוב עד שמתקבלת פיתה דקה וגדולה, זה הזמן לפזר למעלה פירות של שיח אברהם (המהדרים יכתשו אותם קודם באבן) ואפשר גם קצת שמן זית אם יש בקנקנכם. מניחים את הבצק בזהירות על הקימורית (סאג') (אם יש) ואם לא על פח משומש או על הגחלים.. לאחר שהפיתה אפויה הופכים לצד השני ואוכלים בתיאבון.
עונות לאיסוף ולהכנה: כל השנה בעיקר בקיץ.

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email