Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - אגרופירון, גלדן, אלומית Agropyron

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> אגרופירון, גלדן, אלומית Agropyron

אגרופירון, גלדן, אלומית Agropyron

גלדן, אלומית אגרופירון סמרני, ליקוט צמחי בר, תההסוג אגרופירון עבר מהפך בסיסטמטיקה שלו והוא פוצל לשני סוגים נפרדים: אלומית (Elymus) וגלדן (Elytrigia). בחלק מהספרים (למשל במגדיר הצהוב) עדיין קוראים לאלומית אגרופירון למרות שאת השם הלטיני שינו כדי שיתאים לסיסטמטיקה העדכנית. בפלורה פלסטינה האגרופירון מופיע רק כשם נירדף. בכל מקרה הסוג או הסוגים נשארים נאמנים למשפחה, משפחת הדגניים (Poaceae). אלו ואלו הם צמחים עשבוניים, רב שנתיים שמפתחים גבעול מוקשה שיכול להגיע עד למטר אחד אבל לרוב נעצר בחצי או בשליש הדרך. התפרחת שיבולת מכילה מספר רב של שיבוליות מסודרות זו על גבי זו ובכל אחת כשלושה פרחים. הזדמנות מצויינת לתרגל את מבנה הפרח הדגני. קל לזהות את משפחת הדגניים וקשה יותר להבחין בין המינים.

הקבוצה במצב של חוסר בהירות סיסטמתי כאשר במקומות שונים בעולם משתמשים בשמות שונים לאותו מין ביולוגי. אחת הסיבות היא המציאות של הרבה מיני כלאיים והגדרה לא ברורה ולא סופית של המינים. החלוקה שמציע Tzvelev בשנת 1976 בספר שעוסק בטקסונומיה של אירופה מפרידה בין המינים על פי מספר קריטריונים: צורת ההפריה האם הם בעלי הפריה עצמית או תלויים בהפריה הדדית, עלפי הריזואידים ועוד סימנים. אין ספק שהקבוצה הזו מחכה לבדיקות גנטיות כדי להגדיר טוב יותר את המינים השותפים בה.

בעולם ידועים מעל למאה מינים של גלדן, בארץ גדלים 4-5 מינים: אלומית (אגרופירון) החורש Elymus (Agropyron) panormitanus שהוא מין ים תיכוני שעולה צפונה. אלומית הלבנוןElymus (Agropyron) libanoticus גדלה רק בחרמון. ולהערכתי הנפוץ מכולם: גלדן סמרני junceum Elytrigia (Agropyron). שבזמנו קראנו לו אגרופירון סמרני והוא מין של חוף הים ואזור הרסס עמיד מאוד למליחות וליובש. מין אוהב מלח נוסף הוא הגלדן (אגרופירון) המוארך ,Elytrigia (Agropyron) elongatum מין נדיר שמצוי במלחות של הנעמן. באירופה ובמקומות אחרים בעולם גדלים מינים נוספים, נפוץ מאוד הוא אגרופי רון (גלדן) זוחל (Agropyron repens) המינים נבדלים במספר המלענים ובאורך הגלומות. העמידות למלח מתבטאת בעלים גלולים ובבלוטות להפרשת מלח. ברמה המורפולוגית האנטומית והכימית.

הגלדן הוא אחד הסוגים הקרובים לחיטה ועל שום הייחוס המשפחתי נוסיף לו כבוד. גם השם (הישן) אגרופירון פרושו "שדה חיטה" ביוונית. אם בגלל הקירבה הסיסטמטית ואם בגלל שהוא גדל בשולי שדות והטריד את החקלאים. בעבר ערכו הכלאות בין אגרופירון לחיטה והצליחו לקבל צמח של חיטה רב שנתי, לא ידוע לי אם המשיכו לפתח אותו, אבל חיטה רב שנתית פרושה שאפשר לקצור את השדה ואין צורך לזרוע אותו מחדש הוא יצמח בשנה הבאה ויתחדש מהשורש. בנוסף הגנום של האגרופירון יכול לתרום לזן החדש של החיטה גם עמידות למליחות ולמחלות.

חנויות תבלינים, חביבות עלי. תמיד מוצאים שם משהו מעניין, מקומי או מיובא. אחת ההפתעות היתה בחנות תבלינים באי נקסוס שביוון שם מכרו לפי משקל אגרופירון מקומי, מיובש וקצוץ. במבט ראשון, הוא לא נראה לי עד כה מתאים למאכל אדם. מיד קניתי שקית, לא רציתי להיות מהתיירות האלו שרק מבלבלות את המוח ולא קונות.. קסניה (Xenia) הסבירה לי שהזקנים שותים ממנו תה וזה טוב למערכת השתן, מונע פרוסטטה ועוד צרות של זקנים... עם השקית באתי לארץ והכנתי תה, בינתיים הבריאות בסדר. השורשים של גלדן זוחל (Elytrigia repens), מין שאינו גדל בארץ, מתוקים ובבישול ממושך אפשר להכין מהם סירופ. אפשר גם להתסיס אותם ולהכין מהם בירה. הזרעים מתאימים לאכילה אבל הם קטנים בהשוואה לדגניי הלחם. אפשר לערבב אותם עם חיטה ולטחון לקמח.

תה מאגרופירון

חומרים
:
2 כפות גבעולים מיובשים וקצוצים של אגרופירון
מים רותחים
ממתיק: סוכר או דבש או סילאן
כוסית אוזו (לא חובה)

הכנה:
מניחים את העלים בקנקן קרמיקה, שופכים מים רותחים וממתיקים בדבש או בסילאן. כוסית אוזו משפרת את הטעם ואת שיקול הדעת.

עונות לאיסוף ולהכנה: כל השנה.
כתבה, מזגה שתתה וצילמה: ד"ר רחלי עינב.
גלדן, אלומית אגרופירון סמרני, ליקוט, תה חוףגלדן, אלומית , אגרופירון סמרני, חוף, ליקוט, תה

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email