Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - אשחר ארץ ישראלי Rhamnus lycioides

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> אשחר ארץ ישראלי Rhamnus lycioides

Rhamnus lycioides אשחר ארץ ישראלי

אשחר ארץ ישראלי Rhamnus lycioides האשחר הארץ ישראלי, נמנה עם סדרת האשחרניים שהיא סדרה המאופיינת בעצים או שיחים בעלי פרחים קטנים, לעיתים הפרחים חסרי עלי כותרת. בסדרה שתי משפחות: משפחת האשחריים (Rhamnaceae) ומשפחת הגפניים (Vitaceae). השחלה של הפרח היא תחתית או תחתית למחצה וכל עלה שחלה מכיל זרע אחד. כולנו מכירים את המבנה הזה מענבי המאכל, ועכשיו גם מהאשחרים. במשפחת האשחרים שני שבטים שבט האשחריים ושבט השיזפים. השם אשחר, כמו גם השם הערבי: סוויד, מרמז על צבעם השחור של הגבעולי ושל הפירות. קצות הענפים של אשחר ארץ ישראלי מסתיימים בקוצים חדים. הקוצים אגב, מתאימים לשמש כקסמי שיניים, לא נשברים.

אשחר ארץ ישראלי הוא צמח קוצני, ירוק עד, הקוצים עוזרים לו להתמודד נגד עיזים חמדניות. ועל כן נוכחות רבה שלו בשטח מלמדת על לחץ רעיה גבוה. גם אחרי שהעיזים הולכות, נשארים שיחי האשחר עוד עשרות שנים. לרוב הוא מופיע בנוף ככרית קוצים ולעיתים בצורת עץ בעל גזע יחיד או מספר גזעים.

העלים של האשחר קטנים ומוארכים, מתרחבים משהו. הפריחה בחודשי האביב, אינה מושכת תשומת לב מיוחדת בצבעוניות שלה, הפרחים ירקרקים אבל עשירים בצוף. הפירות מבשילים באמצע הקיץ. מהם נוצר פרי עסיסי, ענבה קטנה, צבעה ירוק ואחר כך אדום עם כתמי צבע שחורים. הפרי הבשל מכיל שני זרעים גדולים יחסית. הצבעוניות של הפרי: ירוק-אדום-שחור, היא במסגרת התקשורת הקבועה של יצרני הפירות עם הציפורים ומוצאים אותה במינים רבים (למשל פטל או תות עץ). יש סדר ואי אפשר לבלבל את העופות עם מערכת צבעים חדשה לכל פרי.

הפירות של האשחר צמודים לגבעולים הקוצניים, הם בעלי עוקץ קצר ולמרות שהיינו שלושה, מלאכת האיסוף נמשכה שעה ארוכה. לאט לאט השתכללנו ולמדנו לאסוף את הפרות הבשלים בשתי ידיים. אחת מדגדגת אותם בעדינות ומורידה מהגבעול והשניה קולטת את הפירות הבשלים מלמטה. הבנו היטב למה צריך הרבה ילדים. אבל מלאכת הליקוט היא כל כך שורשית ומרתקת שהמשכנו ואספנו כמות שהספיקה לנו להכנת צנצנת ריבה.אשחר ארץ ישראלי Rhamnus lycioides , ליקוט צמחי בר

את הפירות האדומים ניתן לאכול כפי שהם, אבל הם עדיין קצת מרים, תלוי כמה אתם רעבים. הפירות השחורים טעימים ומתוקים ובעבר שימשו גם להפקת צבע סגול. הפירות וכנראה שגם גם משרה מהעלים – טובים כנגד עצירויות. כמו הרבה פירות הנאכלים על ידי ציפורים, שזיפים, חמוציות, הם מונעי עצירות. אולי כדי להבטיח שהצפרים יקיימו את חלקן בהתחייבות מול הצמחים. אנחנו נותנים פירות טעימים ובתמורה מצפים שיפיצו את הזרעים.

המתכון להכנת ריבות במיקרוגל הוא מידידי יוסקה המאירי. יוסקה, הוא אחד מרוקחי הריבות הטובים ביותר בעמק יזרעאל וזה אזור עם תחרות רבה בתחום. הריבה המתקבלת היא בצבע אדום סגול לוהט מתוקה וארומטית. נפלאה ל"לחם בריבה" של שעה ארבע אחר הצהרים. אפשר לבשל בדרך הקלאסית בסיר על האש, אבל לכמויות קטנות עדיף המיקרו גל כדי לא לחרוך את הסיר.חומרים:
1 כוס פירות אשחר בשלים
חצי כוס סוכר
שלוש כפות מיץ לימון

הכנה:
שוטפים את הפירות ומוסיפים את הסוכר. שמים בכלי (פלסטיק או זכוכית) סגור היטב. אפשר לסגור גם בנילונית. כדאי לבחור למטרה הזו כלי שנפחו עולה פי כמה על נפח החומרים כדי שבמהלך ההכנה לא יגלשו.
מחממים את הפירות והסוכר במיקרו גל למשך 4 דקות (הזמן המדויק משתנה בהתאם לכמות ולמיקרוגל). מוציאים, מקררים קצת. בודקים אם הריבה נקרשת (מטפטפים על השיש או על צלחת). במידה ולא אפשר להחזיר לשתי דקות בישול נוספות במיקרוגל.

עונות לאיסוף ולהכנה: אפריל-ספטמבר
כתבה צילמה ורקחה, רחלי עינב 2016.
אשחר ארץ ישראלי Rhamnus lycioides אשחר ארץ ישראלי Rhamnus lycioides אשחר ארץ ישראלי Rhamnus lycioides

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email