Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - ארכובית הצפורים Polygonum arenastrum

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> ארכובית הצפורים Polygonum arenastrum

ארכובית הצפורים Polygonum arenastrum

ארכובית הצפורים, ליקוט, צמחי בר נאכלים, יש מה לאכוהסוג ארכובית הוא הסוג המוביל במשפחת הארכוביתיים (Polygonaceae). שני קוים של הסוג תפשו שתי נישות אקולוגיות שונות לגמרי. קבוצה אחת היא של צמחי מים הגדלים על יד מעיינות ונחלים עם מים זורמים, הם בתי הגידול שנחשבים כטובים ביותר במזרח התיכון ועל גדותיהם מתרחשת תחרות יום יומית על הקיום שם. קו אחר של הסוג מכיל צמחים עמידים לתנאים של יובש. העמידות מתבטאת הן בחדירה לחוף ולמדבר והן בפעילות, כולל פריחה בקיץ כאשר רוב הצמחים נמצאים בתרדמה או בהאטה בפעילות שלהם. למינים היובשניים עלים קטנים יותר ופרחים קטנים, לרוב בחיק העלים ואילו המינים של המים ראוותנים עם עלים רכים וגדולים ואשכולות פריחה הנישאים אל-על.

ארכובית הצפורים היא מהמינים של בתי הגידול העניים במים. מין חד שנתי, נפוץ מאוד שנוטה להופיע בבתי גידול מופרעים ונחשב כעשב רע בשדות. ארכובית הצפורים דומה מאוד לארכובית שבטבטית, נקל לטעות ביניהן. שני המינים פורחים כמעט כל השנה וגם בקיץ. שניהם בעלי גבעולים ירוקים והם מבצעים את תהליך הפוטוסינטזה בחסכנות רבה לא רק דרך העלים אלא גם דרכם.

השם ארכובית הצפורים וכמוהו גם השם הלטיני של הצמח מהווה תזכורת לחיבה של הצפורים לזרעים שהצמח מייצר. צפורי שיר מלקטות ומנקרות את הזרעים ובזכות מה שנושר מהן - הן עוזרות לצמח להפיץ אותם. בעבר היו נשים חרוצות אוספות את הזרעים אבל היום זה נראה טרדה רבה מדי. כראוי לצמח מצוי ומאלו שאנשים מרבים לעקור משולי הגינות והשדות מצאו שימושים רבים לצמח ברפואה ובקוסמטיקה. לא אמנה את ההתאמות לרפואה כיוון שאני אינני מהמאמינים בצמחים בעלי רשימת סגולות ארוכה למרפא אבל אזכיר את הקוסמטיקה: משתמשים בצמח ליצור קרמים בעיקר כאלו המומלצים לכף הרגל וגם להכנה של מסנני קרינה, ומה הפלא? הרי הצמח עמיד מאוד לחום ולשמש.

עלים צעירים של ארכובית הצפורים נאכלים טריים או מבושלים והם עשירים מאוד באבץ. גם הזרעים נאספים, לא רק על ידי צפורים, נשמרים ומשמשים להכנת דיסות או שלמים או טחונים. מהעלים ניתן להכין תה או להשתמש בתבשיל או כדי למלא בהם בצק. עיקר חשיבותו כצמח מאכל היא עונת הצמיחה הארוכה והפעילות הקייצית בעונה שהכל בה יבש. ומכיוון שלא עמדה לי הסבלנות לחכות עד לקיץ ולאסוף זרעים, טיגנתי עם בצל את העלים והשתמשתי בהם למילוי כיסונים.

ארכובית הצפורים, ליקוט, צמחי בר נאכליםכיסוני ארכובית אדומים

חומרים:
עלים של ארכובית הצפורים
בצל
שמן לטיגון
 
חצי ק"ג גרם קמח
1/2 1 שקיות אבקת אפיה
1/2 כפית מלח
מים פושרים, על פי הצורך
3 כפות פפריקה (לא חובה)

הכנה:
לשים מהקמח, אבקת האפיה, המלח והמים בצק. אני הוספתי פפריקה אדומה כדי לצבוע את הבצק באדום. באותו יום הכנתי כיסונים, קרפאלאך איך שסבתא היתה קוראת להם משני סוגים ממולאים בעלים וממולאים בבשר למען הנוחיות הפרדתי בצבעים של הבצק. מניחים את הבצק לנוח במשך שעה לפחות, משטחים אותו בעזרת אצבעות ובעזרת מערוך. עם כוס מייצרים עיגולים, במרכזם שמים את המלית, מקפלים לחצי ומדביקים עם מים.
להכנת המילוי, טיגנתי בשמן זית בצל ועלים קצוצים של ארכובית. את הכיסונים המוכנים אפשר לאפות או לבשל במרק והפעם טיגנתי אותם בשמן.
עונות לאיסוף ולהכנה: כל השנה, בחורף העלים יותר רכים.
כתבה צילמה ובישלה, רחלי עינב

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email