Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - שלשי רגלני (Trianthema portulacastrum)

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 שלשי רגלני (Trianthema portulacastrum)

Back
דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> שלשי רגלני (Trianthema portulacastrum)

שלשי רגלני (Trianthema portulacastrum)

שלשי רגלני (Trianthema portulacastrum) השלשי נמנה על משפחת החיעדיים (Aizoaceae), זו משפחה שמרובים בה המינים הבשרניים, הרבה מינים מהמשפחה גדלים בבתי גידול מדבריים ויובשניים, המין שלנו הוא טרופי במוצאו, מחבב את השילוב המנצח של לחות וחום.

העלים של השלשי הם עגולים וקטנים בראשיתם, הולכים וגדלים במהירות עד שהם מגיעים לקוטר של שניים-שלושה סנטימטרים. הגבעולים אדמדמים ומתפצלים דיכוטומית. הפרחים ואחריהם הפירות והזרעים מתפתחים בלב ההתפצלות הדיכוטומית, שמורים בחיקו של הגבעול העסיסי. הפרחים עובדים על פי שעות העבודה של משרד החינוך, נפתחים בשמונה בבוקר, נסגרים באחת בצהריים ופורחים בחופש הגדול.

שלשי רגלני הוא מין פולש ש הגיע (כנראה מאמריקה) לארץ ומאכלס שדות מעובדים ובתי גידול מופרעים ולא טבעיים. הוא מזכיר מאוד במרקם ובטעם את רגילת הגינה אבל העלים שלו גדולים יותר והפרחים ורודים. שריד לדמיון אפשר למצוא גם בשם המין הלטיני והעברי.

המין נפוץ באסיה הטרופית אבל (עדיין) נדיר אצלנו. באזור התמסח, שם הזדמן לי לראשונה, בוצעו בעבר סקרים בוטניים מקיפים והאזור קלט הרבה טיולים והרבה מדריכים של החברה להגנת הטבע, למיטב ידיעתי, איש מהם לא תאר אותו משם, ועל כן עלזתי למצוא אותו. הוא מבין הצמחים בראשית מסעם לארץ ואין לדעת אם כשהדפים האלו יצהיבו, עדיין יהווה חלק מהפלורה של ישראל. הפרח הזדמן לי בשדות התירס של קיבוץ מעגן מיכאל (מצפון לתמסח), ולמרות שלא היה מוכר לי העלים נראו עסיסיים, שכחתי את כל כללי הזהירות, טעמתי אותו ומיד מצאה חן בעיני העדינות החמצמצה של העלים. ברור קצר העלה שרויאל (Royle, 1839) וחוקרים נוספים בני תקופתו מציינים שהוא משמש כצמח קדרה (potherb) בהודו. לא מצאתי עדויות מתקופות מאוחרות אבל אני מעידה על עצמי. יש צמחים שהידע שהם נאכלים מפליא אותי ואני נשארת ספקנית עד לטעימה אבל השלשי ישר שבה את ליבי.

קצב הגידול המהיר שלו, נוחיות הקטיף והבשרנית של העלים הופכים את השלשי הרגלני לצמח בעל פוטנציאל לגידול חקלאי. אפשר להתחיל בליקוט הצמחים הגדלים בשדות כעשבים רעים. הטעם החמצמץ של העלים מזמין לשלב אותם במשהו מתוק, ואכן באותו ביקור גם התכבדתי בפירות מנגו, רק שלצערי פירות המנגו שקיבלתי באותו יום עדיין לא הבשילו. ביום אחר נראה לי שילוב טרופי מצויין של שלשי רגלני וקוביות מנגו. יש למה לשאוף.

סלט משלשי רגלני

חומרים:
שלשי רגלני (Trianthema portulacastrum) אגודת צמחי שלשי (עלים וגבעולים)
חמוציות מסוכרות
מיץ מלימון אחד

הכנה:
קוצצים דק את העלים והגבעולים, הגבעולים לא פחות טעימים מהעלים, צריך לקצוץ אותם דק, אחרת הם לא נעימים בשיניים. לעלים הקצוצים מוסיפים חמוציות מסוכרות ומעט מיץ לימון. החמוציות אומנם פוגמות בדיאטטיות של הסלט, אבל העלים הבשרניים משרים תחושת שובע.
הערות: תודה לאורי פרגמן על החוויה ועל עזרתו בהגדרה.

עונות לאיסוף ולהכנה: מאי עד נובמבר.
כתבה מצאה וצילמה דר רחלי עינב

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email