Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - חרחבינה מכחילה ((Eryngium creticum

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 חרחבינה מכחילה ((Eryngium creticum

Back
דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> חרחבינה מכחילה ((Eryngium creticum

חרחבינה מכחילה ((Eryngium creticum

חרחבינה מכחילה ((Eryngium creticum דו פרצופיות היא מילה מתארת נאמנה את הצמח הזה. בראשיתו הוא בעל עלים רכים ירוקים ועגלגלים, טעימים להפליא ובבגרותו הוא קוץ צר עלים, שצבעו סגול. צמח החרחרבינה מזכיר בצורתו את משפחת המורכבים אבל לא, הוא משתייך למשפחת הסוככיים (Umbelliferae). לכל פרח יש חפה קוצני ולכל התפרחת צורה של קרקפת. יש כאן תהליך אבולוציוני של חיקוי והתאמה למאביקים ולקיץ שאין כמו הקוצים של משפחת המורכבים להתמחות בו.

אלמנט מיוחד לחרחבינה הוא הקוצניות שלה, תכונה נדירה במשפחת הסוככיים, מעטים הם הסוגים הקוצניים בקרב המשפחה, רק שניים גדלים בישראל: צנינה (Exoacantha heterophylla) וחרחבינה. שבעה מינים של חרחבינה גדלים בישראל, מין אחד של חוף הים, חרחבינה חופית (Eryngium maritimum), העלים שלו קשים וקוצניים, השורשים (כך שמעתי) קלויים על המדורה או מבושלים נחשבים למעדן באירופה. אני אינני ממליצה עליו ומפאת הנדירות של המין בישראל, לא העזתי לטעום. בצפון הארץ גדל מין של החרמון, חרחבינה חרמונית, (Eryngium billardierei) ועוד פה ושם מינים נדירים יותר ונפוצים פחות.

לא כל מיני החרחבינה מכחילים אבל העלים של כולם טובים למאכל. שני המינים הנפוצים ביותר הם חרחבינה מכחילה וחרחבינה חרמשית (Eryngium falcatum). החרחבינה המכחילה ולמרות שהיא לא המין היחיד של החרחבינה שמכחיל בסוף עונת הצימוח זכתה בשם והיא נפוצה מאוד בכל רחבי הארץ. אחריה בתור, החרחבינה החרמשית שגם היא נפוצה מאוד גדלה רק בחורשים ובמקומות מוצלים. מלבד בתפוצה, המינים נבדלים בסידור התפרחת ובעלים. גבעולי הפריחה של חרחבינה חרמשית אינם מסועפים ועלי המעטפת של התפרחת הם משוננים.

חרחבינה מכחילה ((Eryngium creticum לקראת סוף החורף ובעיקר לקראת עונת היובש מצמיחה החרחבינה גבעול הנושא עלים צרים וקוצניים, ראשיתו ירוק ובמהלך ההבשלה הוא הופך סגול-כחול. הצמח הסגול, בולט מאוד בצבעו הבלתי שיגרתי. אי אפשר להתעלם ממנו. החרחבינה המכחילה בולטת מאוד בנוף, בעיקר בעונת הקיץ. המופע הקייצי (קוצני ומכחיל) מנצל את חומרי התשמורת שאגרו העלים הירוקים במהלך שעות ארוכות של פוטוסינתיזה פעילה ומשתמש בהם לצרכי חיזור ורביה. כנראה שלא רק בוטנאים וחובבי סביבה רואים אותו אלא גם המאביקים הפוטנציאליים. יש פה אלמנט מעניין של גיוס כל הצמח לצרכי פרסומת ולא כפי שקורה לעיתים שרק עלי הכותרת צבעוניים, אין ספק שתפוצתו הרבה של המין מהווה ראיה להצלחה של השיטה. הצבע ומשטח הנחיתה הנוח שיוצרים החפים מהווים גורמים אטרקטיביים, והחרחבינה מואבקת על ידי פרפרים, דבורים וצרעות.

השם חרחבינה, שיש הסוברים שפרושו חרבה, יובש, הוא חידוש של שם עתיק שניתן למין עם התחדשות השפה העברית. החרחבינה נמנית עם חמשת המינים שאדם יוצא בהם ידי חובת מרור בפסח: "ואלו ירקות שאדם יוצא בהן ידי חובתו בפסח, בחזרת בעלשין ובתמכא ובחרחבינה ובמרור" (פסחים ב', ו(, לקראת פסח העלים הירוקים של הצמח שנותרו הופכים מרירים יותר. חלקי הצמח הנאכלים הם העלים ולעיתים השורשים, בעיקר בצמחים הצעירים הם בעלי טעם שמצדיק איסוף ובישול. סגולות רבות מיוחסות לחרחבינה כמועילה כנגד מחלות וזיהומים, דלקות ובמיוחד דלקת חניכיים. הם גם מועילים נגד עקיצות עקרבים: קולים את השורשים באש, כותשים אותו לאבקה, בוללים את האבקה בשמן-זית ומורחים על העקיצה. ועד שמשלימים את התהליך הרי שכאב העקיצה יחלוף.

בעלי חיים רבים נהנים ללחך את העלים הירוקים, כבשים, עיזים, סוסים. מבין החרקים ידוע הפרפר ססמבריק אדמוני (Zygaena graslini) כמי שמטיל את הביצים ומתרבה בעיקר על העלים הירוקים של צמחי החרחבינה (לעיתים גם על צמחי בוצין). סידור מצוין, אחד הפרפרים הנפוצים ביותר מתרבה על אחד הצמחים הנפוצים ביותר. יש כאן הימור משותף כי אם הצמח יהפוך נדיר (כמו שקרה לקדד גדול פרי) יהיה הפרפר בסכנת הכחדה אבל אם הוא נפוץ מאוד, מובטח עתידם של הזחלים ושל המין כולו.

פתחנו וגם נסיים בעלים הירוקים. הזמן הטוב ביותר לאיסוף העלים למאכל הוא ראשית החורף, נובמבר עד פברואר. העלים, מנסיוני האישי הם טעימים מאוד. מי שמוצא אותם בשטח מוזמן לטעום והוא ירצה עוד אחד. אפשר לשלב אותם בבישולים (בשר ואורז, או מה שאוכלים) לדעתי באמת חבל על הויטמינים ואני ממליצה על סלט. להלן מתכון לסלט עגבניות אם תניחו אותם רחוצים ונקיים על הצלחת גם ללא התערבות הם ייעלמו עד תום הארוחה.

סלט עגבניות ועלי חרחבינה

חרחבינה מכחילה ((Eryngium creticum חומרים:

עגבניות
מלוא החופן עלי חרחבינה
בצל ירוק  שמן זית
תבלינים: הל טחון, מלח ופלפל גרוס

הכנה:

אוספים עלים צעירים של חרחבינה מכחילה או של חרחבינה חרמשית, בבית שוטפים אותם ובשדה מוותרים. קוצצים, מוסיפים עגבניה ובצל, שמן זית ותבלינים לפי הטעם.

עונות לאיסוף ולהכנה: נובמבר עד פברואר.
כתבה, צילמה ואהבה, רחלי עינב.

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email