Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - לעוסית - Momordica

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 לעוסית - Momordica

Back
דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> לעוסית - Momordica

לעוסית - Momordica

לעוסית - Momordica שני מינים של לעוסית ממשפחת הדלועיים (Cucurbitaceae) מחליפים תפקידים בנופי הבר שלנו, שניהם מלווים שדות מעובדים וכנראה ששניהם לא ממש מקוריים, אבל המקוריות בצמחיה מאיתנו והלאה, האקולוגיה האמיתית היא מערך דינמי שבו חברות הצמחים מתאימות את עצמן לתנאי הסביבה האדפיים, האקלימיים והביוטיים.

לעוסית מטפסת ((Momordica balsamina בעבר צמח מזיק לחקלאות, עשב רע שגדל בעיקר בפרדסים המושקים של מישור החוף, כיום בעקבות תהפוכות החקלאות המודרנית ושיפור אמצעי ההדברה, הוא כמעט נעלם ומצוי מעט באזור הערבה ובאזור רחובות, צמח נדיר שרק יודעי דבר משכילים למצוא.
מין נוסף של לעוסית, מלפפון או מלון מר (Momordica Charantia) נעשה נפוץ יותר ויותר ושנה אחת גידלתי אותו בגינתי מזרעים שקיבלתי מידידים. נראה שהמין השני מתפשט ביחד עם הפועלים התאילנדים שבאים לעבוד אצלנו וההשפעה שלהם על הפלורה והפאונה רבה יותר מכפי שנוכל לשער.

הלעוסית המטפסת, המקומית, גדלה בגבולות האזורים הטרופיים, היא נחשבת כצמח משלשל ועל כן בעלת תכונות מרפא או רעילות, לפי בחירתכם אולם מסתבר שהסינים, לפחות בעבר, לאחר רחיצה זהירה במים חמים ובישול אכלו אתה כך מדווח סמיט (Smith, F. P.) בספר הרפואה שלו שיצא לאור בלונדון ובשנחאי בשנת 1871. לעומת המין החולף, המין החדש, מלפפון מר, גם הוא בעל מוניטין רב שנים. למרות טעמו המריר הוא משמש למאכל מוקפץ או מוחמץ. אני החמצתי בתקווה שחלק מהמרירות יפוג, אבל לא ממש אהבתי.

הפרי ירוק ועם ההבשלה צבעו החיצוני הופך צהוב-כתום, תוכן הפרי מכיל ג'לי כתום ובתוכו זרעים עליהם שכבה ג'לטינית אדומה. הזרעים שחורים או חומים. כל חלקי הצמח, העלים, פירות והזרעים הינם מרים ביותר, ורק הג'ל העוטף את הזרעים בפרי לא בשל מתוקים. כיאה לצמח בעל סגולות מרפא משייכים לו סגולות רבות ושונות בתרבויות שונות שחלקן נבדקו ונמצאו נכונות. המלפפון המר מכיל סטרואידים שונים, פפטידים דמויי אינסולין ואלקלואידים. לא מומלץ לנשים הרות, לא לילדים ולא לחולי סכרת המטופלים באינסולין. כבדוהו וחשדו בו. כל אחד והרגלי האכילה שלו ויותר מפעם אחת נוכחתי שמה ש נראה לי טעים, הוא לא אכיל בפי אחרים ולהפך.

מלפפון מר מוחמץ

חומרים
:
4 מלפפונים ירוקים (תלוי בגודל הצנצנת ובגודל המלפפונים)
1 כוס חומץ
1 כוס מים
6 כפיות סוכר
1 כפית מלח
חצי ראש שום

מלפפון מר, לעוסית, ליקוט צמחיםהכנה:
רוחצים את המלפפונים במים מוציאים את התוך (הזרעים) ופורסים לטבעות. מי שרוצה להפיג מעט מהמרירות ישרה את הטבעות במי מלח ויחליף את המים לאחר מספר שעות.
מניחים בצנצנת את הטבעות, מקלפים או חוצים בסכין את שיני השום וממלאים בצפיפות את הצנצנת המיועדת בטבעות ובשיניים. מערבבים את חומרי המרינדה, מוזגים ומכסים. מניחים באור למשך כשבוע ואחר כך למקרר. נהנים מהמרירות.

עונות לאיסוף ולהכנה: האביב וראשית הקיץ.לעוסית - Momordica
כתבה, כבשה וצילמה, ד"ר רחלי עינב

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email