Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - ארכובית ארץ ישראלית Polygonum palaestinum

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> ארכובית ארץ ישראלית Polygonum palaestinum

ארכובית ארץ ישראלית Polygonum palaestinum

ארכובית ארץ ישראלית, ליקוט, צמחי בר נאכליםארכובית ארץ ישראלית דומה מאוד לארכובית הצפורים ולארכובית שבטבטית, אבל יש לה צורה של שיח בדומה לארכובית הצפורים. המשפחה, משפחת הארכוביתיים (Polygonaceae), היא משפחה פשוטה וקצת פרימיטיבית, מי שיחפש אותה במגדיר הצמחים ימצא אותה בדפים הראשונים של כרך א'. הפשטות מתבטת בגבעולים בעלים ובפרחים שהם בעלי צורה בסיסית ולא מורכבת. המשפחה רבת מינים אבל כמעט שלא משמשת את האדם. הכוסמת שמשמשת להכנת דיסות שייכת למשפחה וחלק ממיני הארכובית משמשים להכנת תמרוקים, יש המלצות להכנת קרם לרגליים מצמחי ארכובית.

ההאבקה היא בעיקר על ידי דבורים זעירות, סוליטריות, עצמאיות. הפרח משנה את הגוונים שלו במהלך היום מורוד ללבן. ייתכן שיש לכך איתות למאביקים על הרכב או ריכוז הצוף. יש כל כך הרבה אלמנטים של תיקשורת ביניהם שכנראה לא כולם נהירים לנו, אבל הם נהירים דיים למאביקים שממשיכים ופוקדים את פרחי הארכובית ומבטיחים את המשך הקיום של המין..

אנצל את ההזדמנות לכבד את הרב דר. עימנואל לעף (Immanuel Löw, 1854-1944), קולגה ובן מחזור של סבא רבא שלי שגם הוא היה רב בהונגריה. לעף היה הראשון שקישר בין הצמחים הנזכרים בתנך ובתלמוד לבוטניקה המודרנית, הוא הוציא 4 ספרים עבי כרס בנושא "צמחי היהודים" (Die Flora der Juden). גם זיהוי הארכובית כ-Polygonum והתייחסות למינים רבים נוספים משויכת לו.

ארכובית ארץ ישראלית היא אחד מהצמחים האנדמיים שהוסיף לרשימה של צמחי הארץ פרופ' מיכאל זהרי, עד היום חלוקות הדעות אם מדובר במין "טוב" או בתת מין, או אקוטיפ זקוף של ארכובית שבטבטית. להערכתי יוכרע הקרב רק בבדיקה גנטית של שני המינים, ועד שהם יחסכו מספיק כסף, הם מינים נפרדים בתרבות שלנו. התפוצה של המין, המוגדר כאנדמי לישראל היא בחולות של מישור החוף ושל הנגב. חלק ממיני הארכובית, בעיקר אלו גדולי העלים וחובבי המים, כבר עברו הסבה והוגדרו כסוג אחר (Persicaria) למרות שעדיין נשמר השם העברי לנוחיות הבוטנאים שזוכרים.

ארכובית ארץ ישראלית למרות שהיא עשב יש לה את עוז הרוח להתרומם ויצר צורה של שיח צפוף, לעיתים, בתנאים אידאליים היא מגיעה גם לגובה של 1.5 מטר, אבל לא נעיז לקרוא לה עץ גם אז. העלים תמימים ורובם נושרים בקיץ או באזורים יובשניים. כמו להרבה מינים מקומיים וים תיכוניים יש לה את היכולת לחוש את התנאים בסביבה, בעיקר את כמות המים ומיד להתאים את עצמה.
מי שאובדת דרכו ב מדבר או באזורים הטרופיים, רבים הסיכויים שלו למצוא צמחי ארכובית. זו לא משפחת אוכל חשובה אבל למיטב ידיעתי, העלים והזרעים של רוב המינים מתאימים למאכל. אני לא אהבתי אותם חיים ועל כן העדפתי לבשל אותם. כאן כתוספת מרעננת לאיטריות.
 
ארכובית מוקפצת עם אטריות תירס

חומרים:ארכובית ארץ ישראלית, ליקוט, צמחי בר
חופן צמחי ארכובת
שורש סלרי
גזר
אטריות תירס (אפשר גם איטריות אורז דקות)

הכנה:
זורקים את כל החומרים לסיר עם מים ומבשלים קלות. אפשר כמובן גם עם אטריות אחרות אבל באותו יום היתה לי אורחת רגישה לגלוטן. האמת תכננתי לבשל ואחר כך לטגן עם בצל אבל זה היה מספיק טעים והיינו רעבות. אם נשאר לכם למחר, אז אפשר להחיות את התבשיל בטיגון.

עונות לאיסוף ולהכנה: כל השנה בעיקר חורף ואביב.
כתבה, בישלה וצילמה, דר. רחלי עינב. 2016. באתר המוקדש לצמחי בר נאכלים...

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email