Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - לשישית הצבעים (Chrozophora tinctoria)

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 לשישית הצבעים (Chrozophora tinctoria)

Back
דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> לשישית הצבעים (Chrozophora tinctoria)

לשישית הצבעים (Chrozophora tinctoria)

לשישית הצבעים (Chrozophora tinctoria) לשישית הצבעים היא בת נאמנה למשפחת החלבלוביים (Euphorbiaceae). לא משפחה של צמחי מאכל מובהקים אבל משפחה עתירת חומרים שונים ומשונים שבני האדם למדו להשתמש בהם. המשפחה נקראת על שם ה"חלב" מוהל התא שנראה לעיתים בצבע לבן עמוק, והוא סוד כוחה של המשפחה. לשישית הצבעים היא שיח נמווך, אפור מלבין, בזכוכית מגדלת ניתן לראות שהוא מכוסה בשערות כוכביות. הפרחים אינם צבעוניים ובין השאר מואבקים על ידי נמלים, למענן יש בצידו התחתון של העלה שני צופנים חומים-צהובים, אלו נקראים, צופנים חוץ-פרחיים (extrafloral nectaries) שאינם חלק מהפרח אבל תורמים להצלחת ההפריה. מוהל התא של לשישית הצבעים שימש בעבר לצביעה של עוגות ושל גבינות וממנו הפיקו את הלקמוס, אותו צבע שמשתנה מכחול לורוד בהתאם לדרגת החומציות בסביבה.

הצמח לשישית הצבעים נכנס לספר בדלת האחורית. היא לא ממש צמח מאכל אבל מפיקים ממנו צבע שמשמש גם למאכל. מסתבר שתרבות הצביעה עתיקה מאוד כבר 3000 שנה לפני הספירה אנשים התקשטו וצבעו בגדים. אותי מרגש על פעם מחדש לגלות שהאנשים הם אותם אנשים, וגם לשמוח בחלקם של אלו שחיו לפני השפע שלנו ולפני ארונות הבגדים המפוצצים ובכל זאת מצאו זמן ואנרגיה להתגנדר.

עדויות על שימוש בלשישית הצבעים, כפי שאפשר גם ללמוד משמה, יש מהאינדיאנים של אמריקה ויש גם משכננינו מצפון, התורקים ולמה להרחיק? מסתבר שבתורקיה היה השימוש בצמחים לצביעה נפוץ למדי. העדויות הראשוניות המעוגנות במסמכים הן מהמאה ה-13. על פי אוגולו (Ugulu) וחובריו אז התחילו באזור לצבוע בחומרחפ המופקים מצמחים בצורה מסודרת. עדויות הממשיות יותר על מפעלים שהשתמשו בשורשים לצבוע טכסטיל יש בתורקיה משנת 1715, שם הפיקו צבעים משורשי לשישית, להערכתם עד שנת 1868 שאז הגיעו צבעים סינטטיים מיוון ומלבנון וחיסלו את התעשיה. לדבריהם, לאחרונה, יש התעוררות של עניין בצבעים הטבעיים של פעם מטעמי בריאות, במקביל יש התעניינות בשיטות ההפקה המסורתיות שהיו נפוצות באנטוליה והם קיבלו תקציב למחקר.

אוגולו וחובריו אספו צמחים של לשישית הצבעים ממקומות שונים באנטוליה, הצמחים יובשו בחדר למשך 30 יום. אחר כך טחנו אותם בבלנדר וקיבלו אבקה. 100 גרם אבקה ערבבו עם ליטר מים, הרתיחו במשך שעה וסיננו. זה הצבע. את התסנין חיממו במשך שעה נוספת ב-70 מעלות עם צמר (1 גרם צמר עם 30 גרם תסנין) הצמר נשטף עד שהתקבלו מים נקיים והצבע הוגדר על ידי ספקטרופוטומטר. ליעל את התהליך אפשר להוסיף תרכובות של אלומיניום, ברזל, נחושת וגם אפר, מלח או מיץ לימון. התוספים האלו משפרים את התהליך וגם משנים את הגוון של התוצר הסופי הגוונים שהתקבלו היו כחול עז, אדום, וגוונים שונים ש כתום. נמצאו הבדלים בצבע בין צמחים שנאספו במקומות שונים בתורקיה וביעילות שלו, בחלק מהמקרים התמיסה היתה כהה אבל הצבע לא עבר לצמר. כל הצמח של לשישית הצבעים משמש להכנת הצבע, בניגוד למינים אחרים ששם משתמשים לעיתים רק בשורשים או רק בפירות.

אני ניסיתי ולא הצלחתי להפיק צבע מהצמח, אולי בתורקיה גדל תת מין אחר אולי אפילו מין שונה לצערי, אני קיבלתי אחרי שעה של בישול סתם מים עכורים. מי שיצליח יותר יוכל לערבב את הצבע בקרמים וגבינות ובכל מה שרוצים שיקבל גוון עז.

עונות לאיסוף ולהכנה: הצמח גדל בעיקר בחורף ובאביב ובקיץ בשולי שדות מושקים. ניתן לשמור אבקה מיובשת לאורך זמן.
כתבה וצילמה רחלי עינב

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email