Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - דבקון הזית - Viscum cruciatum

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דבקון הזית - Viscum cruciatum

Back
דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> דבקון הזית - Viscum cruciatum

דבקון הזית - Viscum cruciatum

דבקון הזית - Viscum cruciatumבשלהי הקיץ תמיד קשה לבוטנאים, הלב כמהה לקצת פרחים ולעלים ירוקים וקשה למצוא. על כן נעניתי ברצון להזמנה לרכוב על סוסים בהרי ירושלים. חשבתי שצריך לצאת לטבע גם בימים לא שיגרתיים - בימי גשם ובחמסינים - ואכן לא התאכזבתי. לא הרבה פריחה אבל מתוך היובש בלטו צמחי הדבקון. החקלאים כבר אינם מעבדים בקפדנות את העצים וקק"ל הרשתה להם להתפרע. ביובש של הקיץ בולט מאוד צבעם הירוק וצבעם של הפירות האדומים.

דבקון הזית הוא צמח טפיל למחצה ונמנה על משפחת ההרנוגיים (Loranthaceae), ולמה טפיל למחצה? כיוון שהוא גדל על צמח אחר, מתחבר למערכת ההובלה שלו, יונק את מימיו ועוד חומרים, אבל בעצמו מייצר את הסוכרים שלו בתהליך הפוטוסינתיזה. טפילים מושלמים כמו העלקת והכשות אינם מבצעים פוטוסינתיזה ועל כן העלים שלהם אינם ירוקים. אבל גם הוא לא מושלם, ולעיתים הוא תוקף את אותו עץ מספר פעמים (בענפים שונים) עד שהוא גורם למותו, וכשהעץ מת גם ההרנוג מאבד את מקור פרנסתו ומתייבש.

המוצא של המשפחה הוא טרופי, וכנראה שציפורים הביאו אותו אלינו, , בדרכן מאפריקה, לאירופה. ביערות הטרופיים הצפופים מרובים הצמחים האפיפיטים וכנראה שבמהלך האבולוציה הדבקון שכלל את עצמו ומצמח אפיפיטי שגדל על צמחים אחרים הפך להיות טפיל למחצה, השורשים שלו, שקודם רק חיבקו את הפונדקאי חדרו פנימה מבלי לאבד את היכולת להטמיע. הדבקון טפיל על סדרה של צמחים, בראשם עצי זית ושקדים ומינים נוספים כמו עוזרר ואשחר. ראיות נוספות למוצא הטרופי של הצמח הן חוסר ההתאמה שלו למקצב החיים הים תיכוני ומקצב החיים של הפונדקאי שלו; הוא מקיים שני מחזורי פריחה בשנה ולעיתים קרובות רואים אותו ירוק כשהפונדקאי עומד בשלכת.

בעולם יש כשבעים מינים של דבקונים, אבל רק אחד הגיע לאירופה ועל כן נקשרו לו אגדות ואמונות, המפורסמת ביותר היא האמונה שמי שעומדים בליל ראש השנה (במקרה או שלא במקרה) מתחת לשיח של דבקון חייבים להתנשק. תחילתו של הסיפור לפחות במאה ה-12; מסופר שאימו של בלדר (אחד האלים במיתולוגיה הנורדית- Balder), כנקמה על מותו של בנה סירבה לתת לחורף להסתיים, וכדי לשכנע אותה להסיר את רוע החלטתה, ולהביא את האביב, נאלץ אל אחר, אלדר (Elder) שמו, להחזיר אותו לחיים. המפגש השמח בין בלדר ואימו התרחש בנשיקה אוהבת מתחת לשיח הדבקון. מקורו של הסיפור בסקנדינביה, ועד היום מסרב החורף להשתחרר מתפקידו, ולפנות את מקומו לאביב, והוא מתרצה כאשר זוג אוהבים (הקונוטציה השתנתה במעט) מתנשקים מתחת לדבקון. על כן לא נקשה עליהם ונקיים את מצוות הנשיקה. מצאתי גם גלוית ברכה לראש השנה משנת 1900 של צייר בלתי ידוע מעוטרת בדבקון הזית.

פירות הדבקון משמשים גם כמשלשלים קלים, כמו רבים מהפירות שמועברים על ידי ציפורים שאצה להם הדרך והם מבקשים להפיץ את עצמם במהירות לפני שהציפורים יספיקו לעוף רחוק מדי. הזרע של הדבקון דביק מוד, נדבק לכל דבר, וגם למקור של הציפור, וכשהיא מתגרדת בגזע עץ ומנסה להסירו היא מביאה אותו ליעד האולטימטיבי. כיוון שהדבקון מבשיל בעונת המסיק, משתמשים במיץ מפירותיו כדי לשפר את שמן הזית ולהעניק לו צבע עמוק וניחוח. אבל מגדלי זיתים חרוצים לרוב לא ישאירו אותו בסביבת העצים שלהם וניתן למצוא אותו גדל בר בעיקר על עצים שהם נחלת הכלל.

דבקון הזית הוא צמח שמחייב זהירות, כיוון שכל חלקי הצמח מכילים כמות מסויימת של רעל. לגבי הפירות, הם טובים למאכל אבל ההמלצה מסויגת. על מין אחר של דבקון (Viscum album) מצאתי עדויות שהפרי נאכל. לגבי הפירות של דבקון הזית לא מצאתי בספרות עדויות על אכילה שלהם, ידוע שהם נאכלים על ידי ציפורים (שלהן רגישויות שונות לרעילות), וגם אני אכלתי אותם אבל מומלץ להימנע בגלל החשש. מי שבכל זאת ירצה לעשות איתם פעילות יכול להכין דבק. הסיפורים המיתולוגיים משכו אותי לאלכוהול, והתלבטתי אם לבשל קודם את הפירות למען הבטיחות אבל העדפתי לשמור על הגוון האדום.

ליקר מדבקון

חומרים
:
1 כוס פירות דבקון
1 כוס סוכר
1 כוס אלכוהול
2 כוסות מים

הכנה:
מכסים את הפירות בסוכר ומניחים למשך כשבוע, לאחר שיצאו המים והפרי תסס, מוסיפים אלכוהול נקי ומדללים במים. ממתינים חודש נוסף לפני ששותים. רצוי לשמור במקרר.

עונות לאיסוף והכנה: פברואר-מרץ וספטמבר. להיזהר מרעילות. צמח נדיר, נפוץ באזור בית זית. כדאי להימנע מאיסופו מטעמי שמירת טבע.
כתבה, רקחה וצילמה, ד"ר רחלי עינב.
דבקון הזית - Viscum cruciatumדבקון הזית - Viscum cruciatum

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email