אשמר קוצני Paliurus spina-christi

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> אשמר קוצני Paliurus spina-christi

אשמר קוצני Paliurus spina-christi

אשמר קוצני Paliurus spina-christi ליקוטהאשמר ובשמו הקודם, שמיר קוצני, משתייך למשפחת האשחריים (Rhamnaceae). יש הסוברים שבביטוי המקראי "שמיר ושית" התכוונו לצמח הזה ועל כן לזמן קצר קראו לו בעברית שמיר, שמיר קוצני ריבוי הטעויות עם שומר, גרם להטיית השם העברי לכיוון המשפחה והשם שודרג השם לאשמר. זו משפחה שרוב הצמחים הכלולים בה הם עצים ושיחים. הפרחים לרוב קטנים אך עשירים בצוף והפירות בית גלעין. חשיבות המשפחה לאדם, בעיקרה, היא במקום שלה בטבע ופחות בתרומה שלה לעצי התרבות. הפירות נאכלים על ידי יונקים וצפורים וכל מי שזוכה לטעום אותם, גם אם הוא לא שבע, הוא נהנה. חלק מהמינים, והאשמר ביניהם מושאים על ידי הרוח בעזרת כנפיות אבל עדיין טעימים.. נציגי המשפחה בצמחית ישראל הם האשחר, השיזף וכמובן האשמר. האשמר שהוא טרופי במוצאו ואוהב חום ובעבר היה נפוץ יותר אצלנו. התפוצה העולמית היא בעיקר בארופה-אסיה ובאפריקה.

מתוך שמונה מינים של אשמר בעולם נציג אחד גדל אצלנו, אשמר קוצני. זה שיח שיכול להגיע לגובה של 3-4 מטרים אבל אצלנו לרוב הרבה פחות. הוא מתאפיין בשני קוצים המתפתחים בכל מפרק של הגבעות ומקנים לו צורה זיגזגית במקצת. לקוצים תפקיד בהרחקת הרביבורים חמדנים וגם תפקיד בתרבות של האנושות. על פי האמונה הנוצרית, האשמר הוא אחד הצמחים המועמדים לכבוד המפוקפק שבתאוריה שממנו הכינו את כתר הקוצים של ישוע בדרכו לצלב (Jeruselem thorn), חוקרים אחרים מיחסים את הכבוד לאטד ואחרים לשיזף. הכל נשאר במשפחה.

מעטים הם עצים נושאי פירות הגדלים בר וניתן ללקט מהם פירות בקיץ. מעטים ונדירים בהשואה לצמחיה של אירופה. האשמר נדיר מאוד במחוזותינו, אבל הנדירות לא מונעת ממנו לפרוח ולפתח פירות. זה הוא עץ של העולם הישן ובאירופה, בחלק מהמקומות, בתורקיה ובמדינות הבלקן הוא נפוץ יותר.

התפוצה של האשמר בארץ מקוטעת, ידיד מהבדואים של בקעת בית נטופה ערך לי הכרות איתו ביום חורף וידיד אחר הזמין אותי לאכול מפריו עץ שנטע בכפר יהשוע. גם בצפון בקעת החולה ובמקורות הירדן אפשר למצוא מספר פרטים, מכיוון שמדובר בשיחים רב שנתיים אפשר לחזור ולבקר אותם מדי שנה.

מלבד המסורות המפוקפקות שקשורות בצמח ראויים לתשומת לב מיוחדת הפירות שלו. קוטרם כשלושה סנטימטרים והם עטורים בשוליים רחבים משל היו כובע מתאים לעבודה בשמש. יתכן שהשוליים עוזרים לתפוצה שלו, שהיא כנראה בעייתית משהו, לפחות אצלנו. הפירות נאכלים, טריים כחטיף בשדה וגם ניתן ליבש אותם בשמש הקיץ ולאכול בחורף. יש המיחסים להם סגולות מרפא וחיזוק. הטעם עדין ומזכיר במשהו ארומה של משפחת הורדיים. על פי הספרות, אפשר לאכול את הפרי היבש אבל הוא לא אטרקטיבי מספיק לבני דורנו, לעיתים מלווה במרירות ורובו גרעין. צריך להיות רעבים או סקרנים כדי לאכול אותו. אני ניסיתי מספר פעמים ובעונות שונות ולא מצאתי את האשמר מעורר תיאבון..

עונות לאיסוף: סוף הקיץ וראשית הסתו. בישראל הצמח מוגן בשל נדירותו.
כתבה וצילמה, דר' רחלי עינב.
אשמר קוצני Paliurus spina-christi בית נטופה

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email