Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - בן סירה מיובל minor Sanguisorba

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 בן סירה מיובל minor Sanguisorba

Back
דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> בן סירה מיובל minor Sanguisorba

בן סירה מיובל minor Sanguisorba

בן סירה מיובל minor Sanguisorbaמשפחת הורדיים היא (Rosaceae) אחת המשפחות החשובות המספקות לנו צמחי בר וצמחי מאכל חשובים, בעיקר עצי פרי: תפוחים, אגסים אפרסקים. קשה לראות את הדמיון בין פרחי השקד לפרחי הבן סירה אבל במשפחת הורדיים, מספרם של עלי הכותרת, של האבקנים ושל עלי השחלה אינו קבוע, 1- , כתוב במגדיר ועל כן רבה השונות בין הפרחים. המשפחה מכילה כמה אלפי מינים ומעל מאה סוגים ואין עדיין הסכמה מלאה לגבי החלוקה שלה לתת משפחות ולסעיפים. להערכתי בבוא היום ועם הוזלת התהליכים לזיהוי גנטי כאמצעי להגדרת צמחים, תתפצל המשפחה הזו למספר משפחות, בינתיים נסתפק בהערכה המגיעה לעשב הזה על השתיכותו למשפחה מכובדת כל כך.

בן סירה מיובל הוא צמח בעל עלים מורכבים, קצות העלים משוננים. בחורף יש לו שושנת עלים ובמהלך הגידול היא נפרמת. יש שונות בין הפרטים וגם לאורך אותו הצמח מבחינים בשונות בצורת העלעלים, יש שהם מחודדים יותר ויש מעוגלים. בן סירה מיובל נפוץ למדי בחורש הים תיכוני של ישראל וכן באירופה אסיה ואמריקה. הפרחים מזכירים בצורתם פרחים של סירה קוצנית ולעיתים קרובות אפשר למצוא אותם גדלים זה על יד זה בבתה הים תיכונית. בעבר חשבתי שקוראים לו בן סירה מפני שהעלים דומים לעלי החורף של סירה – רק יותר גדולים, הרבה יותר גדולים. שניהם בני משפחה אחת, משפחת הורדיים, גם העלים וגם הפרחים דומים.

למרות העלים הגדולים, הפרחים של הבן סירה אינם מושכים תשומת לב מיוחדת בהופעתם. אין עלי כותרת אטרקטיביים, אין ריחות אין התחרות על תשומת הלב של המאביקים. עיקר ההאבקה נעשה באמצעות הרוח אך גם בעזרת חרקים הבאים לאסוף עודפי אבקה הם אינם יכולים לעמוד בפני השפע שמוכן להיזרע לרוח.

עלים צעירים של בן סירה נאספים ונאכלים בסלט. במקום אחד מצאתי כתוב שטעמם מזכיר מלפפונים, אבל המלפפונים של אז הם לא המלפפונים של ימנו. בכמה מקומות כתוב שמוסיפים צמחי בן סירה צעירים למשקאות והם משפרים את הטעם ומקנים למשקה גוון כחלחל רומנטי.

בן סירה נזכר ברשימות של גננים החל מהמאה החמש עשרה והמאה השש עשרה למשל (Dodoens, 1586). אולם למרות שבן סירה נחשב לצמח סלט משובח, לא כל כך מקובל לגדל אותו כגידול חקלאי, נראה שהכמות שגדלה בבר לרוב מספקת. יש מקומות שמגדלים אותו כצמח מספוא, מזון לבעלי חיים, בשל העלים הגדולים יחסית. לקראת הקיץ או כאשר הם גדלים באדמות חומציות העלים הופכים למרירים. למרות שמצרתי מספר עדויות מאירופה על אכילה של בן סירה, לא מצאתי תאורים מהמזרח התיכון. ייתכן שכאן אנחנו חלוצים.

מטעימה בשדה העלים נראו לי טעימים, ההמלצה שלי היא שאם יש עלים מאוד צעירים לשמור לסלט ועלים מעט בוגרים יותר לתבשיל. רעבים בשדה יוכלו ללעוס אותו ולהשקיט את רעבונם. ולמרות ואולי מפני שהמקרר היה ריק באותו יום. בחרתי לבשל מרק.

מרק מבן סירה

חומרים
:

עלים של בן סירה
תפוח אדמה
פלפל
מים לבישול
לתיבול: מלח, אבקת מרק

הכנה:
קוצצים את העלים, פורסים את הפלפל ואת תפוח האדמה לפרוסות, מבשלים במים במשך רבע שעה עד עשרים דקות (עד שתפוחי האדמה מתרככים). מתבלים במלח ובאבקת מרק ומגישים.

עונות לאיסוף ולהכנה: ינואר עד אפריל.
כתבה בישלה וצילמה ד"ר רחלי עינב
בן סירה מיובל minor Sanguisorbaבן סירה מיובל minor Sanguisorba

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email