Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - קנה סוכר Saccharum

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> קנה סוכר Saccharum

קנה סוכר Saccharum officinarum

קנה סוכר Saccharum officinarumקנה סוכר (Sugar Cane) שבילדותינו קראנו לו קאינס, בשם חיבה, הוא צמח עשבוני לרוב בעל קנה מוקשה, רב שנתי ומשתייך למשפחת הדגניים (Poaceae). הוא נחשב לצמח עשבוני אבל יש לו גבעול מוקשה המחולק לפרקים וגובהו מגיע לעיתים מעל ל-5 מטרים. זה הוא סוג טרופי שמונה כמעט 40 מינים למרות שעל חלקם חלוקים המדענים ועל כן במקומות שונים יש מספרים שונים של מינים בסוג. המין החשוב ביותר בסוג הוא כמובן קנה הסוכר, צמח שהביא את צבירת הסוכר בגבעול לכדי אומנות.

קנה הסוכר התרבותי הגיע אלינו מהמזרח מהודו ומסין. במאה החמישית גילו אותו הפרסים והתורקים ומהם למדנו אנחנו וכל הארופאים. קל מאוד להרבות את הצמח צריך לקחת קטע מהקנה שמכיל מספר מפרקים ובחיקם יש ניצנים, גבעולים רדומים שמתעוררים כששותלים אותו באדמה. הצמח מחזיק מעמד זמן רב ומתעורר כשיש לו תנאים טובים: חום ולחות. מאז ועד היום אחראי הקנה לייצור כמחצית מהסוכר של העולם וזה הרבה, הרבה, הרבה מתוק. עם גילוי אמריקה היה הקנה אחד הצמחים שהגיעו לעולם החדש. כיום ברזיל הצטרפה להודו והן שתיהן יצרניות הקנה הגדולות בעולם. זכורים לי גם שדות קנה באפריקה במדגסקר.

אצלנו גדלים מספר מיני בר יפיפיים, אבל לא מתוקים. קנה סוכר מצרי ((Saccharum spontaneum, שבעבר קראו לו קנה צמר כיוון שהפריחה שלו רכה ואורירית והסיסטמטיקאים החזירו אותו למקום. ונפוץ למדי גם קנה סוכר תרבותי (Saccharum officinarum), בילדותי בעונה המתאימה היינו קונים אותו אצל הירקן, לפי שיבר. שיבר (כ-20 ס"מ) מהמתוק עלה 25 אגורות. בימים שמאה אגורות היו לירה ולא שקל... בשיניים החזקות קילפנו את הקליפה ונהנינו ממנו עת ארוכה. מספר פעמים גידלתי בחצר שלי אבל תצרוכת המים הגבוהה גרמה לי לוותר.

קנה סוכר Saccharum officinarumלמרות שכיום רוב הסוכר שלנו מיובא בעבר הפיקו גם בארץ ישראל סוכר מקני סוכר. כבר יותר מאלף שנים שמכירים את המתוק הזה אצלנו, ובכמה מקומות בארץ יש שרידים עתיקים של מתקנים להפקת סוכר. בעבר הסוכר היה יותר כהה ופחות נקי. היו קוצצים את הגבעול של הקנה למקטעים קטנים ואחר כך כותשים אותו באמצעות אבנים (בדומה למתקן לכתישת זיתים) את החומר הכתוש היו סוחטים ומקבלים מיץ קנה מתוק. את הסירופ היו מבשלים בסירים מיוחדים על אש קטנה כדי לאדות את המים ואחר כך היו שמים את מה שנשאר בכדי חרס ומחכים שהסוכר יתגבש ויתיבש וככה גם מכרו אותו. לעיתים קרובות היה צורך לשבור את הכד כדי להוציא ממנו את הסוכר. במקומות אחרים בעולם, למשל במדגסקר שהתמונות מובאות משם עדיין מיצרים סוכר מקנה סוכר בדרכים פשוטות.

הקנה מתוק גם בשנה הראשונה אבל מתוק יותר בשנתו השניה. ואז אפשר לקצור אותו במשך שלוש שנים רצופות. בגינה פרטית אפשר לגדל אותו ולהנות ממנו כל שנה. בשטחים המעובדים נהוג לשרוף את היבול. כדי להפתר מהעלים לפני שמעבירים את הקנים לבית חרושת לסוכר וגם כדי לגרום להתחדשות של צמיחה צעירה. אפשר להרבות אותו גם מזרעים.

ולמה נזכרתי בקנה הסוכר? כי בסיור האחרון שלנו בשוק של עכו ראינו אלומות אלומות ומכונה להכנת מיץ מהקנה. אני לא בטוחה שהמכונה הזו היא תרבות מקומית עתיקה, היא כנראה מיובאת מהמזרח ששם יש הרבה כאלו ברחובות. אבל יש לפחות משפחה אחת בעכו שחייבת לה את פרנסתה. כולנו לגמנו, והיו כאלו שבאו עם בקבוקים לקחת הביתה. מיץ מקנה כדאי לטעום ומציצה של גבעול קנה אחד הוא מהדברים שכל אחד חייב להתנסות בילדותו. תשאלו את סבא וסבתא.
 
מיץ קנה

חומרים
:
גבעולי קנה סוכר
קרח

הכנה:
בוחרים 2 גבעולים סגולים, ככל שהם יותר סגולים הם יותר מתוקים ולרוב חלקו התחתון של הצמח הוא המתוק ביותר. בהנחה שאין לכם מכונה יעודית להכנת מיץ מקנה. מקלפים, חותכים למקטעים ומכניסים למטחנה, בלנדר או למג'ימקס. על גודל הקוביות תחליטו בהתאם לכוח של המטחנה שלכם.
לאחר מכן סוחטים את המיץ שנוצר, מכינים כוס עם קרח (אחרת המשקה מתוק מדי) ומוזגים.

עונות לאיסוף ולהכנה: הקיץ.
כתבה, מזגה וצילמה, ד"ר רחלי עינב
קנה סוכר Saccharum officinarumקנה סוכר Saccharum officinarumקנה סוכר Saccharum officinarum

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email