Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - דלעת נחש סורית –Bryonia syriaca

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> דלעת נחש סורית –Bryonia syriaca

דלעת נחש סורית - Bryonia syriaca

דלעת נחש סורית –Bryonia syriaca, ליקוט צמחי ברדלעת הנחש הסורית נמנית על משפחת הדלועיים (Cucurbitaceae). המשפחה נתנה לנו כמה צמחי תרבות נפלאים, טעימים, מרוים, בעלי חיי מדף ארוכים וענקיים. המלפפונים, הקישואים, הדלועים והאבטיחים ויש גם כמה מינים רעילים. על כן נציגי הבר של המשפחה הם בחזקת חשודים עד שתוכח חפותם. הפירות עסיסיים והזרעים חסרי רקמת מזון (endosperm), וזה שלא שהדלועים אינם נדיבים לצאצאיהם, חומרי התשמורת נמצאים בפסיגים ועל כן הנבטים של המשפחה גדולים יחסית ובעלי מראה אופיני.

סימן מיוחד אחר של המשפחה היא החד מיניות של הפרחים. הפרחים הזכריים והפרחים הנקביים הם נפרדים, אם כי לעיתים גדלים שניהם על אותו פרט (חד מיני, חד ביתי) העובדה שהפרחים נפרדים היא אחת מאלו שאפשרה את הברירה הטבעית המשוכללת של זני החקלאות של הדלועיים. הגידול של הדלועיים נפוץ עוד מימי התנ"ך ועל כן יש בעברית שם מיוחד לשדה שגדלים בו דלועיים: מיקשה. כך בישעיהו א'8 "ונותרה בת ציון כסוכה בכרם, כמלונה במקשה, כעיר נצורה." רמז להשגחה היתרה שזקוקות לה מקשות האבטיחים בלילות הקיץ.

מינים רבים של משפחת הדלועיים הם מטפסים או זוחלים ועל כן מכילים קנוקנות שהן למעשה גלגול של עלה וצומחים ממפרקי הגבעול. התפתחות של קנוקנות היא דוגמה מצוינת לקונברגנציה, כאשר במשפחות שונות התפתחו קנוקנות בעלות אותו תפקוד, מחלקי צמח שונים, לעיתים אלו הגבעולים לפעמים העלים או עלעלים.

דלעת הנחש קיבלה את שמה ככל הנראה מהתכונה שלה לזחול, הצמח שהוא רב שנתי מחדש כל שנה את החלק העל אדמתי שלו, זה גדל זוחל על הרצפה עד שהוא מגיע למשהו לטפס עליו ומתחיל לעלות. שלא כמו מינים מטפסים אחרים הוא פורח גם כאשר הוא זוחל וגם כאשר הוא נמצא בצל, בדרכו להגשמת החלום הנצחי של כל צמח מטפס: להגיע לאור, לפלרטט עם המאביקים ולאפשר לזרעים שיוצרו את מקסימום התפוצה למרחוק.

הפרי הוא ענבה קטנה בצבע אדום כתום – הצבע החביב ביותר על הציפורים שמפיצות את הזרעים, כמובן בתנאי שהם נמצאים בסביבה שנוח לגשת אליה. אל תתקרבו לפירות לא ידוע לי אם הם כשירים או רעילים, ולא כל מה שהציפורי אוכלות, מתאים למאכל אדם. וחוץ מזה לעיתים קרובות הפירות מכילים חומרים המזרזים את פעולת המעיים כדי להקדים את פיזור הזרעים. כך וכך הציפורים מפרישות את הלשלשת שלהן בהקדם כדי שלא תכביד על מעופן, אבל אנחנו, למה לנו?

לא הפירות אלא התימורות של דלעת הנחש נאכלים, במספר מקומות מופיעה אזהרת רעילות, כנראה לשם יתר בטחון, כיוון שחלק מבני הסוג רעילים. כל אחד יחליט בעצמו מה מידת הסיכון שהוא לוקח, בהתאם לרעב ובהתאם לאומץ. חלקו העליון של הגבעול הצעיר נאכל, כך שמעתי מבני הארץ (ידיד דרוזי שאכל אותו בנעוריו) לאודון (John C. Loudon, 1855) בוטנאי סקוטי, מדווח גם הוא, אמנם על מינים אחרים השיכים לסוג (B. alba & B. dioica) שהקצוות העליונים שלו נאכלים. שמתי נפשי בכפי וטעמתי והנה אני כאן. אז אפשר ללקט ולאכול בשטח ואם כבר לוקחים הביתה אני ממליצה על הקפצה כדי לשמור על המראה הנאה של הקנוקנות.

קצוות מוקפצים של דלעת הנחש

דלעת נחש סורית –Bryonia syriaca ליקוט צמחי בר רחליחומרים:
1 כוס ענפים צעירים של דלעת הנחש
1 שן שום כתושה
גמבות אדומות
בשר חזה (שניצל) (לא חובה)
שמן זית לטיגון
מלח ופלפל לתיבול

הכנה:
מחממים מחבת עם שמן זית, פורסים את הבשר לרצועות קטנות ומטגנים אותו (הצמחונים מתבקשים להתעלם מההנחיה הזו), מטגנים את פרוסות הפלפל האדומות ומוסיפים את תימורות, קצות הגבעולים של דלעת הנחש לטיגון קל. מתבלים ומגישים.

עונות לאיסוף ולהכנה: נובמבר עד אפריל.
כתבה טיגנה וצילמה, ד"ר רחלי עינב

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email