Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - דורת ארם צובא Sorghum halepense

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> דורת ארם צובא Sorghum halepense

דורת ארם צובא Sorghum halepense

דורת ארם צובא Sorghum halepense, ליקוט צמחי ברהדורה, משפחת הדגניים (Poaceae), היא האב או האם התרבותיים של הסורגום. משפחת הדגניים היא המשפחה החשובה ביותר בחקלאות, ופחות מדיי תשומת לב נותנים לה חובבי הטבע. גם מדקלמי שמות מופלגים לא תמיד טורחים להבחין בין המינים, ומכנים אותם בשם המשפחה משל היו ג'ינג'ים, לבקנים או כושים.

הדורה היא צמח מעזבות הגדל בשולי שדות ומהווה "עשב רע" שמטריד את החקלאים. סוברים שהמקור של הסוג דורה הוא מאפריקה. ההופעה שלו בשולי שדות מושקים בקיץ מתאימה לצמח שבית גידולו המקורי הוא גדות נחלים. נמצאו עדויות מלפני יותר מ-4,000 שנה שבמצרים נהגו לאכול את הסורגום שגדל בשפע על גדות הנילוס. יש גם הגורסים שמקורו של הצמח אצלנו, אבל לדעתי מצרים מספיק קרובה. כיום הוא נפוץ בכל העולם. בארצנו עיקר הגידול של רוב הצמחים הוא בחורף ובאביב, מעטים הם המינים שגדלים בקיץ. ואף על פי שהפרטים של הדורה הם רב-שנתיים, כל חלקו העליון של הצמח מתייבש וגדל מחדש בכל שנה, צמיחה מרשימה שעיקרה גדילה בחום של הקיץ, כיאה לצמח שמוצאו טרופי.

אזכורים רבים בספרות מתארים שיטות שונות ומשונות להיפטר מהסורגום - ה"כוסאב", בשמו הערבי והעממי. יש חומרי ריסוס שהמשווקים שלהם מתהדרים בהתאמה הספציפית שלהם להדברת הדורה, אבל לא כאן נמליץ על שימוש בריסוסים וברעלים שגם אם הם יעילים שרידים שלהם נשארים באדמה ומפריעים לצמחים אחרים שאנחנו חפצים ביקרם. הפתרונות האורגניים הם עישוב קפדני, למי שיש לו כוח להילחם בצמח רב-שנתי...

בעולם נפוצים כמה עשרות של מינים, ועוד כמה זנים של סורגום. רבים מהם משמשים למאכל. באפריקה ובאסיה הוא משמש לחם לעניים ומספוא לבהמות וזרעים לתרנגולות העשירים. מלבד השימוש למאכל, משתמשים בצמחי דורה לקליעת מחצלות, להכנת מטאטאים ולבניית בקתות.

הערך המזוני של הדורה דומה מאוד לזה של דגניים אחרים, כגון תירס או חיטה, הם מכילים מעט שומן ועשירים בחלבון ובעמילן. החיסרון הוא שהגרעינים שלהם יחסית קטנים יותר, אבל טוחנים אותם ואופים מהם לחם. במצבי חירום מתסיסים אותם ומכינים מהם משקאות אלכוהוליים.
ואם חששתי שיהיה קשה לאסוף אותם, התבדיתי. בהינף יד חפנתי כמות גדולה של זרעים, ובשל דרכם לגדול בצפיפות, מלאכת איסוף כמות זרעים המספיקה להכנת דייסה הייתה קלה יותר משחשבתי. הדייסה הייתה טעימה ומשביעה, אבל למדתי משהו חשוב - צריך להפריד בקפדנות את כל השרידים של עמודי התפרחת טרם ההגשה. ולא, צריך כל הזמן לירוק וזה לא מנומס על יד השולחן... המתקתי את הדייסה בריבת המשמשים של רותי, מה שמזכיר לי שדייסות ודיאטה לא הולכים יחד. זו אולי הסיבה לכך שהדייסות נעלמו משולחן ארוחת הבוקר, ואת מקומן תפסו הדגניים המצופים שוקולד.

דורת ארם צובא Sorghum halepense, ליקוט צמחי ברדייסת דורהדורת ארם צובא Sorghum halepense, ליקוט צמחי בר
חומרים:
2 כוסות חלב
2 כוסות זרעי דורה
ממתיק: ריבה, דבש או סוכר

הכנה:
מוזגים את החלב לסיר ומחממים על אש קטנה. כשהחלב חם, מכניסים פנימה את הזרעים של הדורה (הקפידו לנפות אותם משרידי הגבעולים), בוחשים את הדייסה בכף מעץ ושומרים שהחלב לא יגלוש. אם הוא מתחיל – מקטינים את עצמת האש ומגבירים את קצב הבחישה, שלא יישרף ויידבק לסיר. לאחר כמה דקות ואחרי שהדייסה מסמיכה מעט וצבעה נעשה יותר חום, מכבים את האש, ממתיקים ואוכלים בתיאבון.

עונות לאיסוף ולהכנה: יוני עד אוקטובר.
כתבה, בישלה, ירקה שרידי גבעולים וצילמה, ד"ר רחלי עינב
דורת ארם צובא Sorghum halepense, ליקוט צמחי ברדורת ארם צובא Sorghum halepense, ליקוט צמחי בר

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email