Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - קוטב מצוי (Tribulus terrestrisis)

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 קוטב מצוי (Tribulus terrestrisis)

Back
דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> קוטב מצוי (Tribulus terrestrisis)

קוטב מצוי (Tribulus terrestrisis)

קוטב מצוי, ליקוט צמחי בר, רחלי עינבבאותם ימים שהיינו נוהגים לרוץ יחפים בעונת הקיץ בשדות, לא היה מישהו שלא הכיר את הצמח. הקוצים שלו הם דוקרים וכואבים וננעצים היטב בכפות רגליים עבות עור. צריך לעצור, לשלוף אותם, לקלל בעדינות ובמשך זמן מה להזהר מפני קוצים נוספים הנמצאים בסביבה. בעלי חיים שאינם בעלי אצבעות עדינות ואלו שהם בעלי פרוה עשו את מלאכתו אמונה והפיצו אותו בכל העולם.

הקוטב המצוי הוא מין ממשפחת הזוגניים (Zygophyllaceae). קרובי משפחתו הם הפגוניה, הזוגן והימלוח, יש דמיון במבנה הפרח. הפרח של הקוטב הוא בסימן החמש, חמישה עלי גביע וחמישה עלי כותרת חמישה עמודי עלי וכפולה של אבקנים, עשרה. העלים של הקוטב נגדיים כמו אצל שאר בני המשפחה, הם מנוצים, שרועים על פני האדמה ועוזרים לצמח להשתלט על שטחים שבהם אינו רוצה שיגדלו מתחרים, שמהם יוכל בעצמו להנות מכל המים המחלחלים והניגרים. אצלנו הקוטב המצוי קנה לו מוניטין בעיקר כעשב רע שמוריק ופורח בקיץ. ברוב בתי הגידול לא יהיה לו מספיק מים בקיץ ועל כן הוא גדל בעיקר בשולי שדות מעובדים ובמקומות מושקים, גם במדבר.

בעלים של הקוטב אין קלוריות ואין שומן אבל יש הרבה ויטמינים, הרבה ברזל, הרבה סידן וכן ויטמין C בכמות מרשימה, כמו אצל רוב העלים הירוקים. למרות שבדרך כלל אני בוחרת שלא להביא שימושים המקובלים ברפואה העממית ברשימותי לא יכולתי להתאפק הפעם. כמוסות המכילות קוטב מצוי נמכרות באינטרנט ובחנויות ומבטיחות לגברים העשרה בהורמון הגברי, טסטוסטרון (Testosterone) ובעקבותיה עליה ביצר המיני ובמסת השריר. נעשו ניסויים מבוקרים על פרימטים אחרים והוכח כנכון.

קוטב מצוי, ליקוט צמחי בר, רחלי עינבהקוטב המצוי נאכל באוסטרליה וגם באירופה. במיוחד יש עדויות מהודו מ- Rajputana המחוז הגדול של המדינה ששם נאכלים הזרעים כתחליף לקמח בשעת מחסור. כנראה אוכלים אותו גם במקומות נוספים אבל לא בכל מקום היו בוטנאים בריטיים שידווחו מה אוכלים העניים. הקוטב נזכר במילון הבוטני הפופולרי אוצר הבוטניקה (Treasury of Botany) שיצא לאור בשנת 1877 בלונדון בעריכת לינדלי ומור (Lindley and Moore), במקרה הזה גורג' קינג (George King) תרם את הידע ישירות מכלכותה.

העלים, השורשים והגבעולים הצעירים נאכלים מבושלים. הפירות נאכלים, הזרעים הזעירים נאספים ונאפים כקמח לחם. אני לא ממליצה על שימוש בקוטב לסלט כיוון שיש בו מרירות מסויימת, לא רבה ועוברת מהר, אבל למה לסבול? המרירות נעלמת בבישול ועל כן ניסיתי לשלב אותו בקציצות והיתה הצלחה. תמיד יהיה מישהו שיודה לכם על הליקוט של הקוטב מחלקת השדה שלו.

קציצות מקוטב מצוי

חומרים:

אגודת ענפי קוטב

שן שום (רשות)

2 ביצים

קוטב מצויסולת

מלח ופלפל לתיבול

שמן לטיגון

הכנה:
חולטים את עלי הקוטב במים רותחים, סוחטים ומקצצים. אפשר לרסק פנימה שן גדולה של שום. מוסיפים שתי ביצים ומעט סולת (כמה שזה לוקח) מתבלים במלח ובפלפל גרוס ומטגנים עד שישחים.


עונות לאיסוף ולהכנה: מאי עד אוקטובר.
כתבה צילמה וטיגנה: רחלי עינב

 

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email