Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - ריבס המדבר Rheum Palaestinum

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> ריבס המדבר Rheum Palaestinum

ריבס המדבר Rheum Palaestinum

ריבס המדבר Rheum Palaestinumמשפחת הארכוביתיים (Polygonaceae) היא משפחה עדינה, רבים מבני המשפחה נאכלים ומקום של כבוד להם ברשימות שלי, אפשר גם להודות להם על הכוסמת, בת המשפחה שפרצה לגידולי התרבות והזרעים שלה משביעים וזולים. סימן ההיכר של המשפחה הם עלי לואי דמויי שופר שבמפרק הגבעול. המוצא של משפחת הארכוביתיים הוא מהאזורים הממוזגים של כדור הארץ, ובהתאם, חלק מהמינים הגדלים אצלנו הם צמחי מים וחלקם השני צמחי מדבר ויובש.

ריבס המדבר, כמשתמע משמו הוא מין מדברי, מין מקומי שהופרד ממינים קרובים קצת לפני שנולדתי. הריבס המדברי מופיע בדרום הארץ שלנו, בעיקר בשנים גשומות, הוא נמנה על הגיאופיטים שאינם מלבלבים בכל שנה וכשהוא מציץ עוברת בת קול בין הבוטנאים וחובבי הטבע שרצים לחפש אותו. מלבד הנדירות, המופע שלו הוא מיוחד במינו. בסביבה של צמחים קוצניים, שעירים, קטני אברים, הוא מוציא אל פני האדמה עלים ירוקים, ענקיים שקוטרם יכול להגיע לחצי מטר.

בנגב ובירדן ששם גדל הריבס, כמות המשקעים השנתית הממוצעת היא כ-70 מ"מ גשם. הוא מצטיין בכושרו לאסוף מים. העלים הגדולים שלו, נוקטים אסטרטגיה הפוכה מאשר שאר הצמחים בבית הגידול היובשני שמעדיפים להקטין את שטח הפנים ובכך למנוע אידוי המים מתוכם. הריבס, באמצעות העלים הגדולים שלו יוצר מעין משפך שמנקז ביעילות רבה את המים לכיוון השורשים שלו. ניסויים וניתוח של הצמיחה של הצמח שנעשה על ידי שלושה פרופסורים נכבדים מאוניברסיטת חיפה: פרופ' שמחה לב-ידון, פרופ' גידי נאמן ופרופ' גדי קציר, הם מדדו בעזרת הסטודנטים שלהם ומצאו שריבס המדבר, כאשר העלים שלו פרושים, מסוגל לאסוף כמות של מים דומה לזו שזוכים לה צמחים באזורים הים תיכוניים, הכמות שמתנקזת בבסיסם, גדולה פי 16 מכמות המים שנאספו על ידי צמחים קטני עלים באזור הנגב. כמות המים המתנקזת בסביבת הריבס מעמיקה לחדור ומפרנסת את השורשים שלו. לא ידוע על צמחי מדבר אחרים שנוקטים באסטרטגיה הזו.

רוב מיני הריבס נאכלים באופן מסורתי, אולם הם תמיד מלווים באזהרת רעילות. העלים מכילים כמות משתנה של חומצה אוקסלית (oxalic acid). וכאשר דנים בצמחי בר, יש לזכור שריכוזי החומרים בהם אינם קבועים. הבדואים של המדבר נהגו לאכול את העלים, הפירות והשורשים שלו, מהם גם הכינו תה, היום כבר אף אחד מהם לא זוכר את הטעם. הצמח מוגן בחוק בשל נדירותו ולא הבדואים ולא אנחנו נטעם צמחים שגדלו בבר. מי שמתגעגע מאוד לטעמו מוזמן להתנסות בזנים התרבותיים שנמכרים בשווקים, גם הם בעלי עלים גדולים ומשמשים כבסיס להכנת ריבות, פודינגים, פשטידות וקישים. בשל ההתאמה למאכלים מתוקים הכריזו עליו בשנת 1947 בארצות הברית, כפרי וכתוצאה מכך חלה הקלה מסויימת במיסוי על עלי הריבס התרבותי.

סירופ ריבס ריבס המדבר Rheum Palaestinum

חומרים:
גבעולי ושורשי ריבס
מים
סוכר
תבלינים: תפוחי עץ, פירות יבשים

הכנה: קוצצים את הגבעולים ומכסים במעט מים. על כל ק"ג גבעולים מוסיפים כשלוש כוסות סוכר. מבשלים על אש קטנה במשך 45 דקות. אפשר להסמיך ולהפוך לריבה.

איסוף: אף פעם בטבע ובשוק מתי שמצליחים למצוא.
כתבה וצילמה, דר. רחלי עינב.


 

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email