Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - חומעה יפה Rumex pulecher

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> חומעה יפה Rumex pulecher

חומעה יפה Rumex pulecher

חומעה יפה, ליקוט, צמחי בר נאכליםרוב, ורק מחמת הזהירות איני אומרת שכל מיני החומעה נאכלים. כמה מהמינים נדירים ואפילו מוגנים, לחלקם עלים קטנים שהטרדה באיסופם מרובה – בעוד שמינים אחרי נפוצים מאוד, להם עלים גדולים ואליהם אני מתכוונת בדברי מומלצות חומעה משוננת (Rumex dentatus), חומעת החוף (Rumex maritimus). חלק מהמינים גדלים בבתי גידול לחים. כולם שיכים למשפחת הארכוביתיים (Polygonaceae) שמתאפיינת בקרומים דקים העוטפים את המפרקים של הגבעול, כל הגבעולים של הצמחים הם בעלי פרקים ומפרקים, עשויים מקטעים, מקטעים וכאן מקום טוב להזכיר זאת למי ששכח ולמי שלא הספיק לשכוח.

צמחי החומעה הם בעלי שושנת עלים, העלים התחתונים דמויי חץ או לב (או לב שמשכו אותו יותר מדי). אצל המינים האלו העלים המתפתחים לאורך עמוד התפרחת שונים בצורתם מהעלים הראשוניים שבבסיס הצמח, אלו ואלו טובים למאכל, קל יותר לאסוף את העלים שבבסיס הצמח וגם כאן – הצעירים והרכים טובים יותר.

לעלי החומעה מוניטין רב שנים, היא היתה חביבה במיחד על הנרי השלישי (Henry VIII) ובתקופתו היתה כמעט צמח חובה בכל גינת אחוזה המכבדת את עצמה. לא שאנחנו אוהבים את יחסו ליהודים אבל אחרי 750 שנה אפשר לסלוח. גם מאוחר יותר, כמעט כל הבוטנאים הבריטים מהמאה השש עשרה ואילך, מזכירים אותה בספריהם.

קשה לתת סימנים ברורים בעלים כיוון שסימני ההיכר המובהקים לזיהוי המינים הם הפרחים והפירות. ותיקים בצמחים יזהו אותם על נקלה גם לפי העלים ומי שלא מכיר שישאל. אם תנסו ללמוד צמח אחד בשבוע, תהיו מספיק שבעים בשנה הבאה.

כמובן שאין גבול למה שאפשר לעשות מעלים ירוקים. אני ממליצה לא להרבות בתיבול כדי לא לאבד את טעמם המיוחד של עלי החומעה. אנחנו מילאנו את הבצק בתבשיל חומעה ויצרנו כיסונים. אבל אפשר גם לאכול ככה. ובעניין הבצק (אפשר להשתמש בכל הבצקים המוכנים והמתאימים למילוי: בצק סיגרים, פילו, או בצק עלים). הבעיה היא שאלו לא תמיד מצויים ביום הנכון ולא לכולם יש סבלנות לחכות עד שיפשירו על כן השתמשנו בבצק שקם הקלאסי. אותו אפשר לצפות בביצה ולאפות או לטגן, בהתאם למפלס הסבלנות והסבילות לקלוריות.

כיסונים מעלי חומעה חומעה יפה, אוכל מהטבע, ליקוט

חומרים:
עלי חומעה
בצל
שמן לטיגון
תבלינים: מלח ואני הוספתי קצת אגוז מוסקט טחון אפשר גם פלפל גרוס למי שלא יכול בלי.
מיץ לימון (מעט)
לבצק: שמנת (או אשל), מרגרינה וקמח, מעט מלח.
ביצה ושומשום (אם רוצים לאפות בסטייל).

הכנה:
שוטפים את עלי החומעה ומקצצים, מחממים את השמן ומטגנים את הבצל עד שנעשה שחום וקצת שרוף, מוסיפים את עלי החומעה ומערבבים עד שהעלים משנים את צבעם (טיגון קל). מתבלים, מורידים מהאש ומחכים שיתקרר.
מערבבים את השמנת המרגרינה והקמח עד שנוצר בצק שלא נדבק לידיים. יוצרים כדורים ומרדדים לעיגול בקוטר של 12-15 ס"מ. מניחים מעט מהמלית בתוך הבצק, סוגרים לחצי סהר. מטגנים בשמן מספר דקות או שמצפים בביצה ואופים בתנור עד שמשחים.

עונות לאיסוף ולהכנה: ינואר עד אפריל.

כתבה וצילמה רחלי עינב, בישלה מיכל קנדל...
חומעה יפה, ליקוט, צמחי בר נאכלים

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email