Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - אלון שסוע Quercus cerris

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> אלון שסוע Quercus cerris
אלון שסוע Quercus cerris

אלון שסוע, הוא אחד ממיני האלון שנוספו לפלורה שלנו כשנוסף לנו החרמון. המשפחה, משפחת האלוניים (Fagaceae), היא משפחה של עצים, נפוצה מאוד ביערות שעל כדור הארץ, בעיקר בחלקו הצפוני. למשפחה מספר מאפיינים: הפרחים חד מיניים זכריים ונקביים בנפרד אולם לרוב על אותו פרט גדלים שני הזויגים גם אשכולות האבקנים הזכריים וגם הפירות הנקביים שלהם מבנה מיוחד. הפרח או התפרחת הנקבית מוקפים במעטפת דמוית ספל ועל כן היא נקראת ספלול, הזרע, לרוב גדול ובולט מתוך הספלול נקרא בלוט. משך ההבשלה של הפירות הוא איטי מאוד ואורך בין שנה לשנה וחצי, תלוי במין ובתנאי הסביבה שהובילו לאבולוציה שלו. המשפחה חשובה מאוד, בעיקר כמקור לעץ המשמש לנגרות ולבניין. לפני שנפרד מהמשפחה כדאי להזכיר את קרוביהם, הערמונים, המין ערמון מצוי, שהפירות הקלויים שלהם טעימים מאוד, הרבה יותר מהפירות הקלויים של האלונים גדל צפונה לנו ובישראל אנחנו רק זוכים לקבל פירות מיובאים לקליה.

הזרעים של האלונים, והרי זו תכלית ההבשלה של הפירות, גדולים יחסית לזרעים אחרים, ומכילים כמות גדולה של חומרי תשמורת ועל כן נאכלים על ידי עופות (עורבים, עורבנים) ועל ידי מכרסמים. הם אמורים לנבוט תוך חודשים ספורים ממועד ההבשלה וההפצה שלהם ולאחר מכן הם מאבדים את החיוניות ואינם מסוגלים לנבוט.

אלון שסוע, שבעבר קראו לו גם אלון מפוצל, נפוץ צפונה מאיתנו עד טורקיה ועל כן שמו העממי הוא "אלון תורקי" הוא ניכר בעלים השסועים שלו. בדרך כלל הגדלת שטח הפנים של העלים מגדילה את אזורי המגע שלהם עם האור, ומאפשרת קליטת אנרגיה ומאידך, מסכנת אותם באובדן מים יקרים והגדלת שטח האידוי מהפיוניות. ככל שהמין צפוני יותר הוא אכן יכול להרשות לעצמו להגדיל את העלים ולפצל אותם.
חלק ממיני האלון הם ירוקי עד וחלקם עומדים בשלכת. בהיותו מין צפוני אלון שסוע מסיר את העלים בחורף, לקראת השלכת, הכלורופיל הירוק מתפרק והוא קולט מהעלים חלק מהחומרים המצויים בהם. החומרים האלו נאגרים בניצנים ומשמשים לאחר מכן, בחלוף החורף לפרנסת ניצני הלבלוב עד שהעלים מתחילים לבצע פוטוסינטזה ולייצר בעצמם את מזונם.

הזרעים, הבלוטים מבושלים ונאכלים. אפשר ליבש ולטחון לאבקה. האבקה משמשת לעיבוי דיסות וכתוספת לקמח בעת אפית הלחם. בלא בישול הזרעים מכילים טאנינים ואינם טעימים. מלבד בישול או קליה אפשר לקשור את הבלוטים בתוך שקית מים ולהניח בזרם. תוך מספר שבועות הטאנינים יעלמו ואיתם גם חלק גדול מהמינרלים (ואולי השקית עם הבלוטים), הפתרון הזה מומלץ לאירופאים שיש להם פלג מים בחצר, פחות מתאים למזרח התיכון. זרעים קלויים, בדומה למיני אלון אחרים משמשים כתחליף לקפה, שרף מתוק הצופק מהצמח אפשר מדי פעם למצוא בשווקים של אירן. לא ניסיתי. אלון שסוע הוא צמח נדיר ומוגן בישראל ועל כן לא ניסיתי לטעום ממנו. הדרך להנות מפריו היא לקלות אותו במדורה.

עונות לאיסוף ולהכנה: ראשית הקיץ.
כתבה: רחלי עינב, 2016

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email