Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - לשון הפר הסמורה - Prickly alkanet

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 לשון הפר הסמורה - Prickly alkanet

Back
דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> לשון הפר הסמורה - Prickly alkanet

לשון הפר הסמורה - Prickly alkanet

לשון הפר הסמורה - Prickly alkanet הצמח לשון הפר הסמורה הוא נציג מובהק  של  משפחת  הזיפניים  (Boraginaceae). זהו צמח זקוף ומרשים, שגובה עמודי התפרחת שלו לעתים עולה על מטר אחד; לא מחזה רגיל בספר המדבר, שם הוא גדל. הסוג לשון הפר קיבל את שמו מצורת העלים: רחבים, מוארכים וזיפניים, כמו לשונו של הפר שהיא כל כך ארוכה עד שבקלות הוא יכול לנקות בעזרתה את נחיריו. סימן ההיכר של הסוג הוא במבנה התפרחת. התפרחת, דמוית מסמר, יוצרת פרח שראשיתו צינור וראשו מתפתח לגלגל בעל חמישה עלי כותרת עגולים - לרוב כחולים, ולעתים תכולים, קרמיים או ורודים, וראיתי גם לבנים צחים כשלג.

מבנה הפרח דומה עקרונית לסוגים אחרים במשפחת הזיפניים. מה שמייחד את לשון הפר הוא צינור כותרת חסום. בפתח צינור הכותרת יש חמישה קשקשים. הקשקשים עוזרים לבוטנאים להגדיר את הסוג, ובעיקר מקשים על חלק מהמאביקים לחדור פנימה. הקשקשים מאפשרים לפרח להרחיק חלק מהמאביקים, לרוב את אלו הקטנים יותר. רק חרקים בעלי חדק ארוך, פרפרים ודבורים גדולות, יוכלו ליהנות מהצוף; על האחרים חבל לבזבז אנרגיה, ממילא הם רק שותים צוף ולא מאביקים.

זהו צמח של בתות הספר, ושלא כמו מינים אחרים שמצמצמים את תפוצתם, הוא נמצא גם באזורים היבשים יחסית של החבל הים התיכוני וגם באזורים לחים של המדבר. השיחים של לשון הפר הסמורה, שהם גבוהים וגדולים, מתכסים בפרחים רבים ובולטים מאוד בנוף. בעת הפריחה הומה הצמח ממאביקים, כגון פרפרים ודבורים - הקולניות בהתגלמותה.

אחד הצמחים שאני זוכרת מילדותי הקדומה בבאר טוביה הוא לשון הפר הסמורה. לא ידענו אז את שמו, אבל ידענו למצוץ את הצוף מהפרח. מפגש מעניין אחר שהיה לי עם הצמח היה באי מלטה, שם ניסה רוכל להסביר לי מלשון הפר הסמורה - Prickly alkanet ה מכילה הריבה שהוא מוכר. הוא הראה לי את העלים של הצמח, בהנחה שזה לא יתקבל על דעתי כמרכיב לריבה, אבל בכל זאת קניתי.

העלים הצעירים ניתנים לאכילה, חיים או מבושלים, לאחר 10 דקות בישול הם מתרככים ומתאים למילוי באורז בר ובמה שאוהבים. הפרחים מכילים כמות רבה של צוף. אפשר למצוץ אותו ישירות מעלי הכותרת הנתלשים בקלות, ואפשר לבשל ריבה. להכנת הריבה אספתי פרחים. הייתי מוכנה נפשית למלאכה מייגעת, אולם מהר מאוד אספתי מלוא החופן. לא המשכתי, אם כי אפשר היה בקלות לאסוף עוד. הריבה שהכנתי מפרחי לשון הפר היא עדינה מאוד. בהכנת ריבות צריך לשמור שלא ייחרכו, ועל כן לכמות קטנה של ריבה אני ממליצה על המיקרוגל. הלימון מאזן את המתיקות ועוזר להקרשה.

ריבת לשון הפר

חומרים:

מלוא החופן פרחי לשון הפר
סוכר (כמות דומה לכמות הפרחים)
מעט מים
מיץ מחצי לימון

הכנה:
לשון הפר הסמורה - Prickly alkanet מכניסים לכוס את הסוכר, הלימון ושתי כפות מים. תפקיד המים הוא להמס את הסוכר, לקבלת תמיסה. מוסיפים גם את הפרחים ומערבבים.
מכסים את הכלי (אפשר בניילונית) ומכניסים למיקרו למשך כדקה, ואז מוציאים ובודקים. המטרה היא לקבל מרקם שניתן לטפטף אותו מבלי שייזל. אם המרקם עדיין דליל, מחזירים לחצי דקה נוספת ובודקים שוב.
מכיוון שאנחנו אספנו מעט פרחים, סכנת החריכה מרחפת על כמות הריבה המעטה. היזהרו, כי אצלי, ולמרות שהשתמשתי במיקרוגל ולא באש גלויה, בניסיון הראשון, נוצר קרמל.

עונות לאיסוף ולהכנה: מרס עד יוני.

רקחה באמונה, כתבה וצילמה ד"ר רחלי עינב...

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email