Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - שבטוט מצויץ Calligonum comosum

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> שבטוט מצויץ Calligonum comosum

שבטוט מצויץ Calligonum comosum

שבטוט מצויץ Calligonum comosumהמשפחה, משפחת הארכוביתיים (Polygonaceae) לרוב מכוונת אותנו לצמחים שאפשר לאכול, אם כי, כגידולים חקלאיים המקום של השפחה הוא שולי. פרוש השם הלטיני הוא רב (poly) ברכיים (gon), בשל מבנה המפרקים שעל הגבעול שהם עטופים בקרום ולעיתים כפופים כמו ברך, ארכובה בעברית יפה. טעמנו כבר את האמיך ואת השנית וכמובן את הארכובית... אם נלמד לזהות את המשפחה לא יהיה זה סיכון מוגזם לנסות ולטעום גם מינים שאנחנו לא מזהים ואולי יאריך למישהו מהקוראים את החיים בארבעים שנה עת יאבד במדבר.

הפרחים של השבטוט הם חד מיניים. חוקי ה מדבר הקשוחים עובדים גם עליהם ויש הפרדה מוחלטת בין הצמחים הזכריים שעליהם מתפתחים האבקנים לפרחים הנקביים שעליהם השחלות שעתידות להפוך לפירות. הפרחים קטנים ולבנים, מעט צבעוניות מספקים האבקנים האדומים. לעומתם הפירות גדולים ובהירים ויש העצמה בגודל שלהם שנגרמת על ידי שערות זיפניות דלילות שמושכות תשומת לב אל הפרי. עזרת בעלי החיים נדרשת גם בהאבקה וגם להפצת הפירות.

בישראל השבטוט נדיר יחסית, ועל כן טעמתי ממנו בזהירות, אבל במדבריות של האזור, במדבר סהרה ובמדבריות ערב, יש לו תפקיד חשוב ושימושים רבים אצל הבדואים תושבי המקום. השבטוט המצויץ גדל בעיקר בדרום הארץ אבל אני פגשתי אותו בחולות של קיסריה, גדל על דיונות שהולכות ומתייצבות והתקווה היחידה שלהן לשוב ולהתפרק היא נהיגה פראית וטיפוס של טרקטורונים על החולות שהם תורמים לייצובם.

הצמח גדל בחולות יבשים ומכאן ערכו. כחמישים מינים בסוג ומחציתם אנדמיים לסין. אין ויכוח שסין הוא זה המקום הנכון ללמוד ולהכיר את הסוג שבטוט. עבודות של חוקרים מאבו דאבי הוכיחו את מה שהסינים ידעו מזמן וזה התכונות המבריאות והמחטאות של הצמח נגד כאבי בטן ונגד תחלואים בשיניים. מצאתי עבודות גם מישראל, מאירן ומערב הסעודית, שם מציעים להשתמש בו כמייצב לדיונות חול. העמידות של השבטוט לתנאי יובש היא מרשימה והוא נשאר ירוק לאורך כל השנה, ירוק עד בלשון הבוטנאים ומווסת את הגדילה שלו בהתאם לכמות המשאבים, בעיקר המים, העומדים לרשותו, בלי להכנס לתרדמה ולהפסיק את הפעילות בעונת היובש. השורשים העמוקים מאפשרים לשבטוט להגיע אל מי התהום וגם לייצב את הדיונות של החול שנודדות מעליהם.

החשיבות של השבטוט באזורים מדבריים היא בעיקר כמזון לצאן אבל גם אנשים אוכלים אותו, נאכלים ענפים צעירים (תימורות), הפרחים המתוקים והפירות הלבנים. בהודו מערבבים אותו עם יוגורט וטובלים את הלחם. מתאים יותר להגדיל את נפח המזון ופחות את כמות הקלוריות. בטעימה מקרית הוא אכיל. לא צמח שהייתי חוצה יבשות עבורו.
שבטוט מצויץ Calligonum comosumשבטוט מצויץ Calligonum comosum

מטבל שבטוטי

חומרים:
יוגורט (או גבינה)
צמיחה צעירה של שבטוט
בוטנים קלויים מרוסקים (לא חובה)
לתיבול: מלח.

הכנה:
קוצצים את ענפי הצמיחה הצעירים, דק דק, מערבבים ביוגורט או בגבינה. מתבלים.

עונות לאיסוף ולהכנה: חורף או אביב.
כתבה, צילמה וטעמה, רחלי עינב 2016.
ליקוט שבטוט מצויץ Calligonum comosum

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email