חומעה מגוידת - Rumex pictus

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> חומעה מגוידת Rumex pictus

חומעה מגוידת - Rumex pictus

חומעה מגוידת  Rumex pictusחומעה מגוידת כמו שאר מיני החומעה בעולם משתייכת למשפחת הארכוביתיים (Polygonaceae), להזכירכם המשפחה ניכרת בקרומים המלוים את המפרקים של הגבעול, ופגשנו כבר מספר מינים על הצלחת, ארכובית הכתמים וכמה מיני חומעה, ויש נוספים שכן כל מיני החומעה מתאימים למאכל. הבאתי כאן שלושה מינים בלבד, הייתי מנסה בלי היסוס גם מינים שאני לא מכירה. חומעה תרבותית נמכרת בשווקים, הרוכלים קוראים לה חמציץ, בשל החמיצות כיוון שאין כל קירבה טקסונומית לחמציץ. כוחות השוק כידוע חזקים יותר מהסיסטמטיקה.
חומעה מגוידת הוא מין שבא מן המדבר וביחד עם מינים אחרים עלה צפונה לאורך החולות שעל שפת הים ובזכותם, אנחנו זוכים לפגוש במרכז הארץ, מינים המותאמים לתנאי יובש ומחסור במים. חומעה מגוידת הוא צמח שגדל בישראל על חולות חוף הים והחולות הפנימיים שסמוכים אליהם. בית גידול יחסית עני במשאבים של חומרי מזון ומים ועל כן אינו מאוכלס בצפיפות. יש מרווח בין צמח לצמח ומספיק מקום להשתרע. מאפיין נוסף של החולות הוא שזה אזור של רוחות חזקות הנושאות איתן גרגרי חול צורבים. כל הסיבות לצמח להיות שרוע ולהזמין אליו את המאביקים שגם הם, למרות הסיכון יעדיפו תעופה נמוכה תוך חיסכון באנרגיה.

חומעה מגוידת הזדמנה לי יום אחד כשהמתנתי בצומת גבעת אולגה. צמחית החולות שבה לבקש את שלה וגדלה בשולי הכביש. עד שהגיע מי שהגיע הספקתי לצלם אותה, לטעום אותה ולחשוב על מתכון. משפחת הארכוביתיים, זיהיתי מיד לפי הנדן הקרומי שבבסיס המפרק של העלה, קצת עזרה מהמגדיר והיה לי גם השם המלא.

רוב החומעות הן יפות ויעידו על כך השמות שקיבלו: יפה, נאה, לדעתי היפה מכולן היא החומעה המגוידת. אצל החומעה היופי הוא לא רק בעלים ופרחים אלא בפירות. הפרחים קטנים ואינם מרשימים, הפירות מעוטרים בשלוש כנפיות וצבעוניים מאוד. הפירות מופצים על ידי הרוח שנושפת בכנפיות ומעיפה אותם. לו אני ציפור, הייתי מנסה לטעום אותם לפני שיעופו ברוח. לעיתים קרובות כאשר העלים עוברים טראומה של קרה נפגע הכלורופיל הירוק והם משנים את צבעם לאדום עז. מראה העלים האדומים ביחד עם הפירות האדומים הוא מרשים ביותר, ומכניס חיים בחולות שגונם דהוי.

הזרעים של כל מיני החומעה טובים למאכל ויש להשקיע בדיש. העלים טובים לסלט, מעט חמצמצים (כבר אמרנו?) ועל כן כדאי לשלב משהו מתוק בסלט, לאיזון.

סלט מחומעה מגוידת חומעה מגוידת Rumex pictus

חומרים:
עלי חומעה
גזר
פירות יבשים
מיץ תפוזים או מיץ לימון ומעט סוכר

הכנה:
קוצצים את עלי החומעה באמצעות סכין ואת שורשי הגזר מגרדים בפומפייה. בשל החמיצות, מתבלים בנגיעות מתוקות בפירות יבשים ובמיץ תפוזים, ואם עדיין לא הבשילו התפוזים אפשר להסתפק במיץ לימון ובכפית סוכר, רק אל תפריזו בלימון כיוון שגם העלים טעמם חמצמץ.

עונות לאיסוף ולהכנה: נובמבר עד אפריל.

קצצה, כתבה ובישלה, ד"ר רחלי עינב.

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email