Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - חוזרר החורש Eriolobus trilobatus

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 חוזרר החורש Eriolobus trilobatus

Back
דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> חוזרר החורש Eriolobus trilobatus

חוזרר החורש Eriolobus trilobatus

חוזרר החורש הוא קרוב של העוזרר ושל הבן חוזרר, נמנה כמוהם על משפחת הורדיים (Rosaceae). מין אירופי שהמציאות שלו במזרח התיכון היא נדירה ונמצאת בגבול ובשולי אזור הפריחה העיקרי שלו. חוזרר החורש ניכר בטבע לא רק בפירות הטעימים (והצבעוניים) שלו אלא גם בצבעי השלכת המרהיבים ואם אין לנו הרבה עצים והרבה שלכת במזרח התיכון ועל כן אשתמש בו כדי לומר כמה מילים על התופעה.

בסדר היום של הצמחים אין ביזבוז משאבים לריק. קצת נדיבות וראוותנות רואים בפריחה, פשוט כי אין ברירה וצריך למשוך את החרקים, אבל העלים יעילים ומחושבים. עלי הצמח מכילים מנגנונים למנוע איבוד מים באזורים החמים, שמתבטאים בצורה, בגודל, בצבע, בשעירות ובבשרניות. העלים נדיבים יותר ורכים במקום שיש בו מספיק מים כדי לא לבזבז חומר וכדי למקסם את היעילות של הפוטוסינטזה ולמרות ההתחשבנות הקפדנית על כל פיסת חומר, בסתו הם משילים את כל העלים, מציפים את תת היער ואת הגינות בחומר אורגני יקר. מה קורה כאן?

השלכת אינה בזבזנית, היא תוצאה של לקיחת סיכון מחושבת שאבולוציה רבת שנים לימדה אותם. העלים הרכים בחורף עת ירדו הטמפרטורות דינם לקפוא והמים שיקפאו בעורקי צמח העדינים, נפחם יעלה והם יפוצצו ויקרעו את המרקם העדין של העלים שאין ביכולתם לעבור את החורף והקיפאון. על כן לפני הקרה קולט הצמח לתוכו את מירב החומרים יקרי הערך שהיו בעלים. הכלורופיל הירוק מתפרק ונספג ומתגלים הפיגמנטים החבויים של הצמח האדומים והצהובים. הם היו שם כל הזמן אילו רצינו יכולנו למדוד אותם בספקטרופוטומטר שהיה מגלה את אורך הגל שלהם. במצב של פעילות, הפיגמנט הירוק מכסה עליהם אבל לקראת השלכת הוא מתפרק והצבעים החמים העזים מתגלים.

חומרי התשמורת שחזרו לגבעול נאגרים בצמח, לעיתים קרובות בניצנים שמחכים תפוחים ונכונים לקרניים הראשונות של האביב לפרוץ בענפים חדשים ובפריחות שיובילו לפרי. כיוון שיש לצאת לחופשת השלכת לפני בא הקור הצמחים יודעים לזהות אותה לפי אורך היום. התכונה טבועה שם כל כך חזר עד שגם בשולי אזור בצמיחה, למשל במזרח התיכון, במקום שאין צורך לעמוד בחורף בשלכת הם משילים את העלים. לפעמים הם מפסידים את עונת החורף ומירב המשקעים. אבל בבית גידולו של החוזרר על החרמון העמידה בשלכת מוצדקת מכל היבט.

רעבים ילקטו את פירות החוזרר ויאכלו אותו למרגלות העץ. חרוצים ועניים יאספו אותו הביתה ויבשלו ריבה. לגבי הכמויות וכבר התבקשתי לפרט יותר, תלוי איפה גרים בישראל לא נעיז לקטוף פירות מצמח מוגן אבל באירופה שהצמח נפוץ אין הגבלה. אציג כמויות בכוסות וכמובן אפשר להכפיל. כאמור המתכון מנסיוני, פרי טעמתי אבל לא בישלתי מכבוד לנדירות.

ריבה מפירות חוזרר

חומרים

1 כוס פירות
1/2 כוס סוכר
מעט מים
הכנה:
מכניסים לסיר את הכמויות הנכונות ומבשלים בישול ארוך. אם הכמויות קטנות יש להזהר שהריבה לא תחרך ולא להוסיף מים, אבל אם הפרי אינו מצוי בשפע נשאיר אותו על העץ לצפורים.
לאחר הבישול אפשר להפריד את הזרעים ולהוציא אותם בסינון.

עונות לאיסוף ולהכנה: קיץ עד ראשית הסתו.
כתבה רחלי עינב
 

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email