Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - זקום מצרי (Balanites aegyptiaca)

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 זקום מצרי (Balanites aegyptiaca)

Back
דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> זקום מצרי (Balanites aegyptiaca)

זקום מצרי  - Balanites aegyptiacaהזקום המצרי הוא עץ שמגיע עד לגובה של שלשה מטרים ולעיתים קרובות נמצא אותו כשיח מסתעף וקוצני. לישראל הוא חודר דרך עמק הערבה ומקפיד להשאר במקומות חמים. מקובל לשייך אותו לרצועת הצומח הסודאני של ישראל. ומכיוון שהתפוצה שלו מצומצמת, גם החשיבות שלו כעץ מאכל נמוכה אצלנו, אולם בסהרה ובאפריקה, מכורתו התפוצה של הזקום רבה יותר והוא נקרא m'choonchoo וגם "תמר העבדים" ובמקומות אחרים "עץ הנשים", ניתן להבין שלא המרכיבים החזקים בחברה הם שניזונו ממנו.

משפחת הזוגניים (Zygophyllaceae) היא משפחה מדברית מובהקת. לחלק מהמינים מבנה מיוחד של עלים כך השיח המדברי הנפוץ זוגן וכך הזקום מכילים פטוטרת אחת שממנה מתפצלים שני עלעלים. מידת הבשרניות שלהם משתנה לפי התנאים ותכונות המינים, אצל הזוגן היא מאפשרת ויסות כמות העלוה בהתאם לכמות המים העומדת לרשותו של הצמח.

הזקום גדל גם בהודו ובאפריקה משמש כעץ לנטיעות יער (agroforestry). לאחר שלוש שנים הוא מתחיל להניב פירות והוא מחזיק מעמד שנים רבות וחי עד 100 שנים ויותר. מי שיטע אותו יהנו ממנו גם בניו וגם בני בנותיו מבלי צורך בעיבוד מיוחד, קצת גיזום והרבה עבודת ליקוט של הפירות. בשל השורשים העמוקים הזקום הבוגר מבשיל פירות גם בשנים שחונות ואז מתרבה ההערכה שרוכשים לו בני המקום. בעיר אילת הוא משמש כעץ נוי אבל כנראה בזכות היופי והעמידות ולא מתוך דאגה לשנות רעב.

הפירות אורכם עד שלושה סנטימטרים צבעם ירוק ועם ההבשלה הופך צהוב ולעיתים סגול. הם מצד אחד מתוקים ומצד שני בעלי ארומה מרירה, אחד מהפירות שצריך להתרגל אליהם בילדות כדי לחשוב שהם טעימים. הפירות מכילים כמות רבה של שמן שמקובל ליחס לו תכונות רפואיות רבות ויש המקשרים אותו ל"צרי הגלעד" שנזכר בתנ"ך. ירמיהו היה משווק רציני שלו כשיעץ למצרים לאחר מפלתם "עלי גלעד וקחי צרי, בתולת בת מצרים..." וגם לצרות עמו ישראל שואל הנביא: "הצרי אין בגלעד, אם רופא אין שם, כי מדוע לא עלתה ארוכת בת עמי?". האם הכוונה היא לשמן המופק מהזקום? יקשה לדעת בבטחה.

לא רק הפרי נאכל אלא גם העלים, טריים או מבושלים. הזרע היחיד המצוי בפרי מכיל כ-40% שומן. הדרך המסורתית להפיק אותו היא לשבור את הזרעים ולבשל אותם במים ולאחר מכן לאסוף את השמן שמתרכז מעל המים, השמן משמש אצל עניים לבישול ועשירים קונים אותו בשל הסגולות הרפואיות שלו. הפירות משמשים גם להכנת משקה אלכוהולי בהתססה וזיקוק.


הכנת שמן מזרעי זקום

חומרים:

זרעי זקום

מים

הכנה:

מכים בפטיש או באבן על הזרעים. מניחים את הזרעים המפוצחים בכלי עם מים ומרתיחים. מרתיחים במשך מספר דקות. מקררים ואוספים את השמן שצף על המים.

עונות לאיסוף ולהכנה: מאי עד נובמבר ובכלל.
כתבה רחלי עינב

 

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email