Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - בן-חילף-טף Eragrostis tef

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 בן-חילף-טף Eragrostis tef

Back
דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> בן-חילף-טף Eragrostis tef
בן חילף טף Eragrostis tef
בן חילף טף Eragrostis tef ליקוט צמחי בר
משפחת הדגניים (Poaceae) היא משפחת הצמחים החשובה ביותר לאנושות בהיותה מקור המזון העיקרי שלנו. אולם הצניעות של הפרחים אינה אטרקטיבית דיה למטיילים והוספה של מינים חדשים לפלורה המקומית עוברת בשקט. עד שנת 2006, היו לסוג בן חילף, למיטב ידיעתנו, רק 9 נציגים בישראל, המין בין חילף טף אינו מופיע ב"פלורה פלשתינה" וגם לא ב"מגדיר הצהוב" של פיינבורון-דותן ודנין שיצא לאור בשנת 1991 ומאז נוספו לו מהדורות רבות אבל הוא לא עודכן מסיבות שונות, לא כולן מקצועיות. מתוך כ250 מינים ידועים של בן חילף רק מינים בודדים הם בעלי ערך חקלאי. סביר להניח שגם אצל המינים האחרים נמצא מה לאכול בתנאי חרום.

בישראל ידועה לי עד כה (2016) רק תצפית אחת, בין כפר מנחם ל"מסמיה", פגש בו פרופ' אבינועם דנין בשנת 2006. הוא מצא אותם בצד הדרך המרוסס בקוטלי עשבים, אסף אותם לעשביה והיתה זאת הפעם הראשונה והאחרונה בה צפה בצמח. האם אבינועם אסף את כל הפרטים? האם נעלם? האם עברנו על ידו בלי להבחין? נראה שקוראי ידעו לענות טוב ממני. השארתי אותו כאן נאמנה לכלל שצמחי ישראל הם אלו שדווח עליהם באתר של אבינועם באוניברסיטת ירושלים וכמובן בשל חשיבותו הרבה למאכל ולחקלאות ולמרות שהצמח נדיר בצמחית הבר שלנו הוא ידוע מאוד בעולם. השם הפופולרי שלו הוא טף (taff). זרעים שלו נמצאו בפרמידות מצריות המתוארכות 4000 שנה לפני הולדת ישו, אבל למרות זאת סוברים שמקור הצמח הוא מאתיופיה, שם הוא עדיין גדל בר. לא רחוק ממצריים, מספיק קרוב כדי שצמחים חשובים ייובאו למצרים. פרוש השם טף באמהרית הוא לאבד, קל מאוד לאבד את הזרעים כיוון שהם קטנים מאוד, 150 זרעים שוקלים כמו גרגר חיטה אחד.. הזרעים קטנים אבל קל יחסית לאסוף אותם מהצמח.

מדובר בדגן שמוצאו מהאזורים הגבוהים של אתיופיה, אפריקה. הוא מכיל הרבה סיבים תזונתיים, חלבונים בריכוז גבוה, ברזל, סידן, ואינו מכיל גלוטן וסוכרים. הטף מהווה חלק ניכר מהדגניים שמיוצרים שם. ייתכן שהוא הגיע לארץ עם העליה האתיופית ואולי היגר בדרך אחרת. האתיופים, וגם אלו שעלו לישראל, אופים ממנו חביתיות ועל כן אפשר למצוא קמח טף בחנויות, בעיקר באלו המתמחות במזון אתני, במסעדות אתיופיות אפשר למצוא גם מאפים מוכנים. במאה ה-18, אירופה, הטף נחשב כאוכל של המעמדות הנמוכים, חיילים, משרתים אולי בשל צבעו הכהה של הקמח. כיום הוא נחשב למזון אצולה של אנשים המקפידים על בריאותם.

הזרעים מבושלים למעיין דיסה, מבושלים במים 20 דקות וממתינים עוד 10 לפני שאוכלים. טחון, מוסיפים אותו ללחם ולמיני מאפה אחרים באחוזים משתנים, במקום קמח חיטה. המאכל האתיופי אנג'רה (Enjera), שעשוי מקמח מותסס של טף, הוא רך וספוגי ומוגש בליוי רוטב חריף. אני אכלתי אותו מתוך נימוס, אבל ידיד האתיופים אוהבים אותו מאוד, האמהות שלהם מטגנות עבורם כמויות רבות ממנו. המתכון המקורי דורש התססה של הבצק במשך יומיים או שלושה ועל כן אני מביאה כאן מתכון מקוצר, עם שמרים.

הכנת אינג'רה מקמח טף (מסלול מקוצר)

חומרים
:
3 כוסות קמח טף
3 כפיות שמרים יבשים
2 כפית סוכר
2.5-3 כוסות מים פושרים
2 כפית מלח

בן חילף טף Eragrostis tef, אינג'רה, ליקוטבן חילף טף Eragrostis tef, אינג'רה, ליקוט
הכנה:
מערבבים את כל החומרים בקערה לבלילה רכה שמזכירה בלילה לפאנקייק או בלינצס. מכסים בניילון נצמד ושמים במקרר לפחות ליממה.
לטיגון: מחממים מחבת (רצוי טפלון) עם מעט מאוד שמן, יוצקים כף בלילה ומטגנים. כשהבצק מתמצק, מכסים את המחבת במכסה וממתינים דקה נוספת עד שמתקבל מרקם ספוגי. מוציאים את האינג'רה ועוברים לטגן את הבאה בתור.
מגישים עם רוטב חריף.

עונות לאיסוף ולהכנה: ההמלצה היא לקנות קמח מוכן.
קומח הכינה, כתבה, צילמה וקנתה קמח בחנות: ד"ר רחלי עינב..
בן חילף טף Eragrostis tef, אינג'רה, ליקוטבן חילף טף Eragrostis tef, אינג'רה, ליקוט

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email