Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - חמשן זוחל Potentilla reptans

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 חמשן זוחל Potentilla reptans

Back
דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> חמשן זוחל Potentilla reptans

חמשן זוחל Potentilla reptans

חמשן זוחל Potentilla reptansהחמשן הזוחל הוא מין צפוני, ממשפחת הורדיים (Rosaceae) שגם היא בעיקרה משפחה צפונית. רוב המינים של משפחת הורדיים הם עצים או שיחים מעוצים אבל יש גם סקציה של מטפסים זוחלים, תות השדה הוא בן משפחה קרוב. מתוך 500 מינים של חמשן בעולם מופיעים אצלנו רק שני מינים, וגם הם נדירים בהופעה שלהם. מאריאל התפוצה של הסוג אפשר ללמוד מה שידענו מהספרים שזהו מין צפוני שהמזרח התיכון הוא בשולי התפוצה שלו. מינים שונים של חמשן משמשים למרפא ולמאכל במקומות שהם נפוצים בהם, אני מציינת אבל מסתייגת עד שאמצא הוכחות לפעילות רפואית. בנפאל אוספים מיני בר של חמשן שמשמשים כירקות קדרה להעשרת תבשילים. הצמח הוא צמח של הרים גבוהים ועל כן בנפאל אפשר למצוא הרבה יותר ממנו.

החמשן הוא "המיקריפטופיט" מילה בוטנית שפרושה חצי צמח אדמתי, בלטינית אפשר לחבר את שלושת המילים למושג אחד ועל כן היא שפה מתאימה למינוחים מדעיים. משמעותה צמח שניצני ההתחדשות שלו סמוכים לפני הקרקע. ואכן לחמשן יש קנה שורש זוחל שמכל מפרק שלו גדלים זוג עלים מחומשים ומחיקם פרח צהוב. התיאור הזה מצוי אצלEugenius Warming בספר על אקולוגיה של צמחים שפירסם באנגליה בשנת 1895.

העלים שסועים לחמש אונות. דמויי כף יד או דמויי עלים של מריחואנה. מעניין מה החשיבות של החלוקה לחמש שצמחים רבים מתפצלים אליה וגם היונקים בעלי 5 האצבעות. יציבות של מספר פרטי והרבה יותר מארבעה עלים, כך או כך מבנה העלה הוא שהקנה לו את השם ואכן הוא סממן ייחודי שעוזר מאוד לזהות את הצמח. המספר חמש נשמר גם בחמשת עלי הכותרת הצהובים של הצמח ואובד במספר האבקנים שהם רבים כמקובל במשפחת הורדניים.

ואם עשינו כבוד לבוטנאים זקנים אולי זה המקום לעשות כבוד גם לתלמידי בתי הספר הגליליים. במסגרת פרויקט שנקרא "שומרי הנחלים", שבו שותפים 15 בתי ספר מאזור הגליל העליון, הם אספו זרעים מהטבע, הנביטו אותם וכאשר היו בידיהם מספר רב של צמחים בריאים החזירו אותם למקום שבו גדלו, המטרה היתה לחזק את האוכלוסיה המקומית שעמדה בסכנת הכחדה. גם אם יש ספקות לגבי ההצלחה והנכונות להתערב בטבע הרי שלדעתי אין ספק שהמעשה ראוי לציון, שמי שמתערבים בטבע ופוגעים בו יהיו אלו שיקחו אחריות וינהלו ממשק נכון כדי לתקן חלק מהמפגעים. חינוכי.

הפרחים של החמשן צהובים, לא צבע שיגרתי במשפחה. הפירות תותים אדומים מעוררי תיאבון. עלים צעירים משמשים למאכל בסלט ויש המיבשים אותם והם משמשים לתה. הגבעולים התת קרקעיים אוגרים מזון ויכולים לשמש גם הם למאכל בעיתות מצוקה. ומכיוון שהצמח כה נדיר לא חלמתי על צלחת גדושה ושמחתי כשקיבלתי מאחד מידידי הגננים שני עלים להכין כוס תה. במקום אחר זו בוודאי היתה ריבה אדומה...

חמשן זוחל Potentilla reptansתה מחמשן
חומרים
:
עלים של חמשן
מים רותחים
סוכר להמתקה
הכנה:
בכל כוס תה מניחים שני עלים ומוזגים מים. מחכים שהעלים יתרפטו והמים יצהיבו. במקום סוכר אפשר לאכול עוגיות.

עונות לאיסוף והכנה: כל השנה.
כתבה, צילמה ושתתה בנימוס, ד"ר רחלי עינב

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email