Blue Ecosystems יעוץ סביבתי, בהנהלת ד"ר רחלי עינב - אלה ארצישראלית Pistacia palaestina

 

רחלי עינב - מגדיר אצות
 
 

 

עברית English 

 דף הבית >> צמחי בר נאכלים >> אלה ארצישראלית Pistacia palaestina

אלה ארצישראלית Pistacia palaestinaאלה ארץ ישראלית, ליקוט, צמחי בר נאכליםמעטים הם העצים הגדולים בנוף של ארץ ישראל, אנחנו מקום של חורשים ובתות ולא של יערות. אבל האלה הארצישראלית מגיעה לגדלים מרשימים,  משתייכת, כמובן, למשפחת האלתיים (Anacardiaceae). מספר מינים של אלות אפשר למצוא כאן, מלבד את האלה הארצישראלית את אלת המסטיק (Pistacia lentiscus), את האלה האטלנטית (Pistacia atlantica) וכן את כל זני הכלאיים בין המינים השונים. האלה האטלנטית משמשת כנה לאלה האמיתית (Pistacia vera, בוטנה) ולאחר שמרכיבים אותה אפשר לגדל עליה פיסטוקים.

אבשלום בנו יפה התואר והמחלפות של דוד שמרד בו וגנב את לב העם ואת ליבן של הפילגשים נענש באמצעות עץ האלה. הוא רכב ביער ושער ראשו, שבו התגאה מעל לגבולות הטעם הטוב, נתפס בסבך האלה הגדולה, הפרדה שעליה רכב המשיכה בדרכה, והוא נשאר תלוי בין שמיים וארץ. וכך מצאו אותו לוחמי דוד והרגו אותו, כדבר הפסוק: "וַיִּקָּרֵא אַבְשָׁלוֹם לִפְנֵי עַבְדֵי דָוִד, וְאַבְשָׁלוֹם רֹכֵב עַל הַפֶּרֶד, וַיָּבֹא הַפֶּרֶד תַּחַת שׂוֹבֶךְ הָאֵלָה הַגְּדוֹלָה, וַיֶּחֱזַק רֹאשׁוֹ בָאֵלָה וַיֻּתַּן בֵּין הַשָּׁמַיִם וּבֵין הָאָרֶץ, וְהַפֶּרֶד אֲשֶׁר תַּחְתָּיו עָבָר". (שמואל ב פרק י"ח 9).

האלה הארצישראלית עומדת בשלכת בחורף, תכונה גנטית שהיא הביאה איתה מארצות קרות יותר. החורף של ארץ ישראל אינו מושלג ואינו קפוא. החורף שלנו הוא העונה הטובה ביותר לגידול מכיוון שיש בו שפע של מים ועם השנים מתקצר משך השלכת ואפשר לראות צמחים שמלבלבים ביחד עם עלי השלכת האחרונים שטרם נשרו. רוב מיני העצים של מזרח הים התיכון, מחליפים את העלוה במהלך השנה בלי כל כך הרבה דרמה. צבעי השלכת היפים נמצאים שם תמיד אבל אצל רוב העלים מכסה הכלורופיל הירוק הדומיננטי את הפיגמנטים האחרים, לקראת עונת השלכת הוא מתפרק ונשאב בחזרה לצמח ואז מתגלים לעיננו הפיגמנטים הצהובים והאדומים.

ההאבקה של הפרחים מתבצעת על ידי הרוח. וכדי למנוע הפריה עצמית הרי שחלק מהעצים נושאים פרחים אבקנים (זכריים) וחלקם נושאים פרחים נקביים, רק אלו יבשילו לפירות. האלה הארצישראלית (הנקבית) נושאת עליה ענף של פירות שבראשיתם הם אדומים ובהבשלתם הם תכולים, הפירות שהתפתחו מפרחים שלא הופרו נותרים אדומים לעד.

אי אפשר לעבור על יד עץ אלה בלי לומר משהו על העפצים. לכל מין של אלה העפצים האופיניים לו, עד כדי כך שאם לעיתים מהססים בהגדרת המין בוחנים איזה עפצים התפתחו עליו, חזקה על הכנימות שתקפו אותו שהן יודעות איזה הוא המין המתאים להן ביותר. העפצים נוצרים כתוצאה מעקיצה של כנימה מסוימת שגם מטילה פנימה את הביצים שלה, כתוצאה מהעקיצה משתנה מהלך הגידול הרגיל של הצמח והוא מפתח מעין גידול שבתוכו גדלות וניזונות הכנימות הצעירות. במקרה של אלה ארצישראלית מדובר בעפצים דמויי בננה.

האלה נחשבת למרכיב של ה"זעתר" אותה תערובת תבלינים שבכל מקום הכינו אותה קצת אחרת. שכננו היוונים וגם הירדנים ערכו לשמן המופק מהאלה אנליזה ומצאו בו מרכיבים חשובים, כך שלא בכדי, הפרי עשיר בחומצה אאולית (oleic) ובויטמין E. פירות של אלה ארצישראלית נמצאו בחפירות ארכיאולוגיות ולטענת החוקרים הם אחד הצמחים הקדומים ביותר שידוע לנו שנאכלו, 7000 שנה לפני הספירה.

מזה אלפי שנים שאנשים שגרים באזור אוכלים את הפירות של האלה הארץ ישראלית וגם לועסים מסטיק מהשרף שהיא מפרישה בדומה לאלת המסטיק. השרף שמופרש מהגבעולים וגם מבסיס העפצים של האלה ובלא כל עיבוד אוספים מהעץ ולועסים אותו. הפירות של האלה מבשילים בשלהי הקיץ ובראשית הסתו, רגע לפני שהצמח כולו ערום בשלכת. אפשר לקטוף ענף בשל ולכרסם אותם אחד אחד, אפשר לקלות את הפירות על האש (בזהירות שלא ישרפו) והכי טעים זה לשלב את פירות האלה בפיתה חמה. בעבר אפשר היה למצוא בשווקים שקים עם פירות שמישהו אסף כדי למכור אבל (הלואי ואתבדה) מזמן לא מצאתי פירות של אלה ארץ ישראלית למכירה. מי שירצה לטעום יהיה עליו לכתת רגליו וללקט.

פיתה עם פירות אלה:

חומרים:אלה ארץ ישראלית, ליקוט יש מה לאכול

קמח, מים

שמן זית

קצת סוכר וקורט מלח

מלוא הכף פירות בשלים של אלה.

הכנה:

מערבבים קמח במים, לשים לבצק ומוסיפים מעט סוכר וקצת מלח. לשים את הבצק במשך מספר דקות ונותנים לו לנוח כמה דקות עד שעה. יוצרים מהבצק כדורים וגם להם נותנים לנוח. לאחר שנחו קל יותר ללוש את הבצק, משטחים את הכדורים לפיתה.

מורחים על הבצק מעט שמן זית, מפזרים פירות של אלה וקולים באמצעות קימורית (סאג') על האש או פשוט, כמו שאני עשיתי, בתנור מחומם לטמפרטורה של 250 מעלות במשך מספר דקות עד שהבצק משחים. אם רוצים לחזק את הארומה ניתן לכתוש את הפירות בעלי ומכתש לפני שמפזרים אותם על הפיתה.

עונות לאיסוף ולהכנה: אפריל עד אוקטובר.

כתבה, צילמה ואפתה: דר. רחלי עינב..

רחלי עינב - ביוגרפיה
בלו אקו סיסטם - החזון
מגוון שירותים - ים
מגוון שירותים - יבשה
פרויקטים ניבחרים


מאמרים ניבחרים

מאמרים עיתונאים
ספרים
דר רחלי עינב - רח' הגת 26 (177) - זכרון יעקב – 30900 - פלאפון - 052-2631645 - פקס-04-6392221 - Email