top of page
ביוגרפיה: דר' רחלי עינב

דר' רחלי עינב נולדה במושב באר טוביה, נכדה למשפחת חלוצים. משם נדדה עם ההורים וגדלה ברמת השרון. בצבא היתה מדריכה בבית ספר שדה ומשם הובילה הדרך למחלקה לבוטניקה של אוניברסיטת תל אביב. עבודת המסטר שלי שנערכה בהדרכתו של פרופ' יואב ויזל, הוקדשה לצמחי החוף שלנו "התפלגות תפוצת מיני העדעד (Limonium) בחופי ישראל".

את הימים שבין עבודת המסטר לעבודת הדוקטור העבירה בגידול שתי בנות מקסימות, יערה ויסמין, עסקה בהוראה, עברה קורס צלילה, כמה טיולים בסיני וכתבה ספר ילדים "הרפתקאות עם צמחים". מאז אותם ימים קוצרת הרבה נחת מהבנות, הגדולה, יערה עינב לוי, סיימה הנדסת כימיה בטכניון והנדסת תעשיה וניהול באוניברסיטת באר שבע. והקטנה, יסמין וילר, התמחתה בספרות ילדים וחובקת ספר ביכורים "גם ביחד וגם לבד". עבודת המסטר שלה הוקדשה לימי הולדת של ילדים וכיום היא בעיצומה של עבודת הדוקטור באוניברסיטה העברית בירושלים. והכי חשוב, שפע נכדים.

עבודת הדוקטוראט של רחלי הוקדשה לאקופיזיולוגיה של האצות בתחום הכרית, חלקה עבודת שדה ועיקרה עבודת מעבדה. העבודה בוצעה בהדרכתו של פרופ' זיגמר ברקלה (Prof. Siegmar Breckle) מאוניברסיטת בילפלד שבגרמניה ופרופ' סוון בר(Prof. Sven Beer) מאוניברסיטת תל אביב. הסתבר שכל המינים שחקרה אכן מותאמים היטב לבית הגידול הטבעי שלהם, מה שאיפשר לה לקבל את התואר בהצטיינות (Magna cum laude) ולהוסיף כמה מאמרים לרשימת הפרסומים.

לאחר חניית ביניים במו"פ האקולוגי "מים וים", מפעל משותף של החברה להגנת הטבע ואוניברסיטת תל אביב, המשיכה לפרויקט הפוסט דוקטוראט באוניברסיטת בר-אילן, במחלקה למדעי החי. פרופ' צבי דובינסקי וכל אנשי המעבדה תמכו בחום. כאשר היה הים שקט יצאה לצלם את האצות מתחת למים וכשהים עלה, ישבה מול המחשב מאחורי ערמת ספרים גבוהה וכתבה מילים. יבול עבודת הפוסט דוקטוראט, הוא פרסום מגדיר מצולם שנקרא "אצות החוף של ישראל", שיצא לאור בשנת 2004 בהוצאת הספרים של אוניברסיטת בר אילן ובעריכת "טבע הדברים". המגדיר כולל מבוא על הים ועל האצות וכן תאור של כמאה מינים מלווה בצילומים תת מימיים פרי מצלמתה... ובשנת 2007 יצאה לאורהמהדורה האנגלית של הספר: "The Seaweeds of the Eastern Mediterranean Coast" המוציאים לאור הם Koeltz Scientific Books

החברה שהקימה, "Blue Ecosystems" עוסקת במגוון של תחומים באיכות הסביבה ובשמירת טבע, ביניהם:
מתן יעוץ למתכננים למניעת ולמיזעור מפגעים הנובעים מתוכניות פיתוח וממתקנים ימיים, ייצוג מול הרשויות, הכנת תסקירי השפעה על הסביבה, מפות רגישות לשטחים פתוחים ותוכניות אב לטיפול בפסולת חקלאית, וחקלאות ימית. עסקה הרבה בהבטים סביבתיים של מתקני התפלה, בפרויקט הגז הטבעי והשפעות סביבתיות של מתקנים טרמו סולריים להפקת חשמל מאנרגיה בלתי מתכלה.

עינב עוסקת גם בפיתוח שימושים של אצות. ופרי ההתעניינות הוא הספר המשותף שהוציאה עם השף יצחק נתן לוי (איצ'ו) ספר בישול שעוסק במתכוני אצות למטבח ולטעם הים תיכוני. "אצות בשמן זית. על אצות ומתכוני אצות למטבח הים תיכוני" הספר יצא בהוצאת טבע הדברים (2007) ובעריכה גרפית של שיר רן וקדמה לו סדרת תכניות בטלביזיה בתכנית החיים היפים של ערוץ טבע הדברים.

מכאן קצרה הדרך לעיסוק בצמחי בר נאכלים במזרח התיכון, מפרסמת מדור קבוע בירחון טבע הדברים "יש מה לאכול" ובו מציגה כל חודש צמח בר אחר. הספר "פרי האדמה" בדרכו לבית הדפוס. בשנים האחרונות מקדישה זמן גם לכתיבה עיתונאית בעיקר בירחון "טבע הדברים" ובעיתונים נוספים.

כתחביב, רחלי עינב רוכבת על אופני שטח, חותרת בקיאקים ימיים ובסרפסקי. והשתתפה גם במספר תחרויות חתירה בסרף סקי, ביניהן EuroChallenge בספרד.

Deral surf-ski competitions, including the EuroChallenge in Spain.

bottom of page