פרי האדמה

הצמח כתלית יהודה הוא צמח ממשפחת הסרפדיים (Urticaceae). העלים והפרחים הירוקים שלו דומים לסרפדים, רק בלי השערות הצורבות. יש יתרון בלהיראות מאיים. מינים נוספים, כמו הנזמית למשל, יוצאים נשכרים גם הם מהדמיון לסרפד, למרות העובדה שאינם צורבים. ואגב, לא רק אנחנו עמדנו על הקרבה של כתלית יהודה לסרפד אלא גם הפרפר נימפית הסרפד (Vanessa atalanta). הזחלים של הנימפית ניזונים בתיאבון גם מצמחי כתלית.

כמו רבים מבני משפחת הסרפדיים, הכתלית מואבקת על ידי הרוח. האבקנים כפופים בתוך הפרח הזכרי, ועם ההבשלה הם מתפרצים ומתיישרים והאבקה ניתזת לכל עבר. הפרחים הנקביים ממתינים בסבלנות שיגיע אליהם גרגיר אבקה, שתתרחש ההפריה, ואז הם יפתחו פירות שימשיכו את המין. אלו ואלו ירוקים.

כתלית יהודה היא צמח נפוץ מאוד. העלים, ובעיקר הזרעים, דביקים וגדלים על הקירות בכל מקום, על סלעים או על חומות. הדביקות גורמת לכך שלא נעים לגעת בהם ולהתעסק איתם, לעשב, ללחך, ובוודאי מרחיקה חלק מהאכלנים הפוטנציאליים ומוסיפה להם שעות פוטוסינתזה פעילות.

ואם כבר התחלנו להשמיץ, אז כתלית יהודה היא אחד הצמחים הגורמים לאלרגיה. גרגירי האבקה שלה הם אלרגנים הגורמים לסימפטומים נשימתיים. בדרך כלל האלרגיה מתחילה דווקא בגיל מבוגר יחסית ולא בילדות. ומה הסיפור? קומדיה של טעויות: הגוף שלנו מזהה גרגירי אבקה של צמחים כאויבים נוראים שחדרו לגוף ומגיב בתגובות אלרגיות, כגון קוצר נשימה, חנק או פריחה אדומה. אחת הדרכים היא להכיר את הצמחים הגורמים לנו לאלרגיה (באופן אישי), ולהימנע מקרבתם. קצת קשה כשמדובר בצמח נפוץ כמו כתלית יהודה. מי שרוצה להעשיר את ידיעותיו בתחום שיחפש את המחקרים של פרופ' יואב ויזל, האיש שלימד אותי בוטניקה.

מינים אחרים, דומים למין שלנו, ביניהם גם כתלית רפואית (Parietaria officinalis), מתוארים כמתאימים למאכל גם על ידי תיאופרסטוס (Theophrastus), אחד המקורות החשובים לידע שלנו על המטבח היווני העתיק. המין שלנו נאכל באירופה, שם אוספים גבעולים צעירים כתוספת לסלט או מבושלים. אני בדקתי אותם בבישול כיוון שהדביקות לא נראתה לי נעימה. הטעם מזכיר קצת מלוכיה (וגם המתכון שניסיתי דומה).

כתלית יהודה

סרפדיים

חומרים:

צרור עלי כתלית (2-1 כוסות)
2 שיני שום גדולות
מעט שמן זית לטיגון
1 כוס אורז
מלח ופלפל לתיבול

הכנה:

פורסים את השום לפרוסות דקות, מחממים את השמן בסיר הבישול ומטגנים את השום. אם השמן חם דיו, הטיגון מהיר מאוד. מוסיפים את עלי הכתלית לטיגון קל, מוסיפים את האורז, ולאחר מכן את המים (בהתאם להוראות, לרוב 2-1.5 כוסות מים על כל כוס אורז). מבשלים במשך עשר דקות, מכבים את האש וממתינים עוד חמש.
אפשר לשדרג את התבשיל עם צלעות כבש, שמטגנים אותן יחד עם השום, והשאר כרגיל.

עונות איסוף:

כל השנה, עדיפות לחורף.

כתלית באורז

1/1
Logo_RachelEinav_R01-04.png
english flag.png
טלפון:  052-2631645  |   אימייל:  Hubeza.books@gmail.com  |  רח' הגת 26 זכרון יעקב 3092058