top of page

אצות חומיות

181_n.jpg
acheli-icons_03_whiteBack-01.png
NextPrevious_Buttons-01.png
NextPrevious_Buttons-02.png
דוקרנית מפוצלת

Dictyota dichotoma (Hudson) Lamouroux

סדרת הדוקרניתאים (Dictyotales), משפחת הדוקרניתיים (Dictyotaceae). במשפחה כעשרים סוגים וכמאה מינים.

פירוש השם

השם המדעי של הסוג (Dictyota) מתאר רשת. פירושו של שם המין (dichotoma) הוא חתוך לשניים (מפוצל). תיאור זה אומץ בעברית גם לשם המין וגם לשם הסוג. השמות מתייחסים לצורת ההתפצלות לשניים של קצה התאלוס.

תיאור

התאלוס השטוח של האצה מסועף בצורה דו-קרנית (דיכוטומית) פעמים מספר, בזווית של 15 עד 30 מעלות. רוב הענפים שטוחים ומעוגלים מעט בקצותיהם. הענפים נמצאים לרוב במישור אחד, אם כי מוצאים גם ענפים מגוללים.

מידות

אורך האצה מגיע עד ל30- ס"מ, אם כי לרוב היא קטנה יותר ואורכה אינו עולה על 10 ס"מ.

צבעוניות

צבעה של הדוקרנית המפוצלת חום בהיר, אך מתחת למים הגוון של האצה נוטה לירוק זית.

סימני היכר מיוחדים

דוקרנית מפוצלת מצטיינת ברבגוניות רבה והגדרת המינים אינה חד-משמעית. בספרות מוצאים תיאור של תת-מינים רבים. המינים נבדלים זה מזה באורך הענפים, ברוחבם ובצורת ההתפצלות.

בית הגידול

רוב הפרטים של המין גדלים במים רדודים, אך הם מגיעים גם לעומק של 8-5 מ'. הם מתפתחים על מגוון רחב של מצעים. מינים רבים נפוצים בבורות.

ביולוגיה ורבייה

היצע עשוי שלוש שכבות, בשכבה הפנימית מצויים תאים גדולים ובשכבות החיצוניות תאים קטנים. המנבגים, תאי הרבייה האל-מיניים שעל הספורופיט, מפוזרים כמעט על כל שטח האצה משני הצדדים, פרט לבסיס ולשוליים. הגאמטופיט, השלב המיני, דו-ביתי, ומבחינים בצמחים זכריים ובצמחים נקביים. הצברים הנקביים כהים מאוד ואילו הצברים הזכריים מבריקים וגדולים יחסית, אך חסרי צבע; ניתן להבחין בהם בעזרת מיקרוסקופ או זכוכית מגדלת. הגדילה של התאלוס נעשית באמצעות תא יחיד או שני תאים קודקודיים.

בנציגים אחדים של הדוקרניתאים (Dictyotales) ידועה היווצרות מחזורית של גאמטות שמועד שחרורן קשור למחזור הלבנה. בדוקרנית מפוצלת נחקרה תופעה זו ביסודיות. בחלק מאזורי התפוצה משתחררות הגאמטות אחת לשבועיים, בעוד שבאחרים מתרחש השחרור אחת לחודש. בחופי אנגליה (Williams, 1897; 1905) משתחררות הגאמטות יום או יומיים לאחר מועד הגאות המרבית (spring tide), שחל פעמיים בחודש, בירח מלא ובירח חסר. במפרץ נאפולי נמצא שחרור גאמטות במועד השפל המינימלי.

עונתיות ותפוצה

האצה מתחילה להופיע בראשית החורף, היא מתרבה מאוד בחורף ובאביב, ונעלמת לקראת הקיץ והסתיו. התפוצה העולמית של המין היא בימים חמים, בים התיכון, באוקיאנוס האטלנטי, באוקיאנוס ההודי ובאוקיאנוס השקט.

כלכלה ופולקלור

הילידים באיים של האוקיאנוס השקט נהגו לאכול מינים של דוקרנית. בכמה עבודות מחקר, ביניהן עבודות שנערכו בים התיכון, נמצאו בתאלוס של הדוקרנית המפוצלת חומרים אנטיביוטיים היכולים לפעול נגד חיידקים ופטריות.

פירוט מינים

בחופי הים התיכון גדלים מינים מספר של דוקרנית. כאמור, המינים שונים זה מזה בעיקר בצבע, במידת ההסתעפות, בגודל הכללי, באורך הסעיפים, ביחס בין אורך הסעיפים ורוחבם, ובצורת קצות הענפים. רוב התכונות האלו מושפעות גם מתנאים אקולוגיים בבית הגידול, עובדה המקשה עוד יותר את ההגדרה. מינים נוספים שנזכרו בספרות מאזורנו הם:

Dictyota divaricata (Huds.) Lamour.

=Dictyota linearis (J.Agardh) Greville-דוקרנית עדינה

בעולם מתוארת דוקרנית מפוצלת כמין הנפוץ במשפחה.

bottom of page